Sportiva clujeană Corina Căprioriu, campioană europeană în 2010 şi vicecampioană olimpică anul trecut la Londra, a fost învinsă în primul tur al categoriei 57 kg, miercuri, la Campionatele Mondiale de judo de la Rio de Janeiro.

Căprioriu a pierdut surprinzător în faţa bulgăroaicei Ivelina Ilieva. Cealaltă clujeancă, Loredana Ohâi, a avut un parcurs mai bun în limitele aceleiaşi categorii, cu două victorii, la Diana Villavicencio (Ecuador) şi la Stephanie Tremblay (Canada), după care a fost întrecută în optimi de brazilianca Rafaela Silva.

România a participat la Mondialele de la Rio cu şase sportive, având ca obiectiv cucerirea unei medalii, dar cea mai bună performanţă a fost locul 5 ocupat de Andreea Chiţu (cat. 52 kg).