Festivalul Internaţional al Teatrelor de Păpuşi ”Puck” îşi deschide porţile celei de a 12-a ediţii. Festivalul se desfăşoară în perioada 14-18 octombrie, iar deschiderea oficială va avea loc luni 14 octombrie, de la ora 10.30, la Teatrul Naţional Cluj, şi de la ora 12.00, la Opera Maghiară.

În cadrul festivalului vor fi prezentate 39 de spectacole, susţinute de circa 320 de artişti şi de 22 de trupe din Italia, Ungaria, Republica Moldova şi România.

”Avem convingerea că va fi o manifestare de înaltă ţinută şi că teatrul nostru se va ridica din nou la nivelul aşteptărilor publicului şi a celor din domeniu. Prin această manifestare dorim să atragem atenţia asupra actului cultural din instituţia noastră şi din oraşul nostru în general, oraş care va fi în 2015 Capitală Culturală a Tineretului şi care candidează cu şanse mari la titlul de Capitală Culturală Europeană 2021. Ne propunem să contribuim şi noi cât mai mult la consolidarea componentei culturale a judeţului Cluj şi a municipiului Cluj-Napoca şi suntem convinşi că vom reuşi”, a declarat directorul Teatrului de Păpuşi ”Puck”, Emanuel Petran.
În cadrul festivalului vor fi susţinute şi o serie de workshopuri pentru actori şi studenţi, conduse de maeştri în domeniu. Printre aceştia se numără şi Gaspare Nasuto, un maestru păpuşar italian, sculptor în acelaşi timp, unul dintre marii maeştri ai marionetelor napolitane tradiţionale.

PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL AL TEATRELOR DE PĂPUŞI ŞI MARIONETE „PUCK” EDIŢIA A 12-A

LUNI 14 OCTOMBRIE

Ora 9.30, 11 – SCUFIŢA ROŞIE – Teatrul pentru Copii şi Tineret „Aşchiuţă” PITEŞTI – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”
Ora 10.30, 12 – PINOCCHIO – Teatrul pentru Copii „Ciufulici” PLOIEŞTI – TEATRUL NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA”
Ora 10, 12 – CLIPE FERICITE – Teatrul „Vojtina” DEBRECEN, Ungaria – OPERA MAGHIARĂ – spectacol în limba maghiară
Ora 10, 13.15 – MICII MUŞCHETARI – Teatrul de Păpuşi „Prichindel” ALBA IULIA – CASA ARMATEI
Ora 15 – WORKSHOP condus de Gaspare Nasuto – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”
Ora 19 – FARSELE IUBIRII – Teatrul pentru Copii şi Tineret „Gong” SIBIU – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”

MARŢI 15 OCTOMBRIE:

Ora 9.30, 11 – AVENTURILE LUI BATU-TÁ – Teatrul „Vojtina” DEBRECEN, Ungaria – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”- spectacol în limba maghiară
Ora 10.30 , 12 – TINEREŢE FĂRĂ BĂTRÂNEŢE ŞI VIAŢĂ FĂRĂ DE MOARTE – Teatrul pentru Copii şi Tineret „Vasilache” BOTOŞANI – CASA ARMATEI
Ora 10, 12 – POVESTEA PORCULUI – Teatrul de Animaţie „Tăndărică” BUCUREŞTI – TEATRUL NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA”
Ora 15 – WORKSHOP condus de Gaspare Nasuto – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”
Ora 19 – DRAGOSTEA CELOR TREI PORTOCALE – Teatrul pentru Copii „Arlechino”BRAŞOV – CASA ARMATEI

MIERCURI 16 OCTOMBRIE:

Ora 9.30, 11.00 – LA MOARA CU PLĂCINTE – Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă” CHIŞINĂU, Republica Moldova – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”
Ora 10.30, 12 – FRUMOASA ŞI BESTIA – Teatrul Regina Maria, Trupa „Arcadia” ORADEA – TEATRUL NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA”
Ora 12 – FANTASTICA AVENTURĂ A ŞORICELULUI ROADE-N GÂND – Teatrul pentru Copii şi Tineret „Ariel” TG. MUREŞ – ACADEMIA DE MUZICĂ „GHEORGHE DIMA”
Ora 10, 13.15 – DOMNUL DE CIOCOLATĂ – Teatrul Municipal BAIA MARE – CASA ARMATEI
Ora 14 – WORKSHOP condus de Gaspare Nasuto – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”
Ora 19 – PULCINELLA- La domus di Pulcinella/ Gaspare Nasuto, ITALIA – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”

JOI 17 OCTOMBRIE:

Ora 9.30, 11 – CAPRA CU TREI IEZI – Teatrul „Luceafărul” IAŞI – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”
Ora 10.30, 12 – JACK ŞI VREJUL DE FASOLE – Teatrul pentru Copii şi Tineret „Ariel” TG. MUREŞ – ACADEMIA DE MUZICĂ „GHEORGHE DIMA”- spectacol în limba maghiară
Ora 10, 12 – PRINŢUL BROASCĂ – Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri” CRAIOVA – CASA ARMATEI
Ora 17 – CEI TREI PURCELUŞI – Teatrul de Păpuşi „Gulliver” GALAŢI – CASA ARMATEI
Ora 19 – DRAGOSTEA CELOR TREI PORTOCALE – Teatrul de Păpuşi „PUCK”, – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”

VINERI 18 OCTOMBRIE:

Ora 9.30 – ALADIN – Teatrul pentru Copii şi Tineret „Merlin” TIMIŞOARA – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”
Ora 10.30, 12 – OBLIO – Teatrul Municipal „Bacovia” BACĂU – TEATRUL NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA”
Ora 10, 12 – FRUMOASA DIN PĂDUREA ADORMITĂ – Teatrul „Szigligeti”, Trupa „Liliput” ORADEA – ACADEMIA DE MUZICĂ „GHEORGHE DIMA” – spectacol în limba maghiară
Ora 10, 13.15 – ALBĂ CA ZĂPADA – Teatrul „Anton Pann” RM. VÂLCEA – CASA ARMATEI
Ora 14 – OARE CU CINE SEMĂNA ACEST COPIL? – Teatrul Tamási Áron, trupa „Cimborák” SF. GHEORGHE — TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK” – spectacol în limba maghiară
Ora 18 – CRĂIASA GHEŢURILOR – Teatrul de Păpuşi „PUCK”, (secţia maghiară) – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK” – spectacol în limba maghiară