Handbalistele de la „U” Jolidon au reuşit ieri să obţină prima victorie pe teren propriu din această ediţie de campionat, impunându-se cu scorul de 29-27 (15-15) în faţa formaţiei CSM Cetatea Deva.

Fetele au început destul de ezitant meciul, deschizând scorul, însă s-au văzut conduse pe tabela de marcaj, imediat, jucătoarele de la Deva concretizând aproape fiecare atac. Au fost nevoie de 15 minute de joc pentru a egala scorul la 8.

A doua repriză a avut o cu totul altă desfăşurare: fetele antrenate de Horaţiu Paşca au fructificat chiar şi primul atac, reuşind ulterior să se distanţeze pe tabelă chiar şi la 5 goluri diferenţă. Scorul final a fost de 29-27.

Marcatoare: Chintoan 6 goluri, Ani-Senocico 6 (5 din 7m), Ivan 5, Florea 4, Tetean 4, Laslo 2, Tivadar 1, Vintilă 1. De remarcat procentajul aruncărilor de la 7 m: 5 din 5.

Următorul meci pentru “U” Jolidon este sâmbătă 12 octombie, pe teren propriu contra celor de la Dunărea Brăila, de la ora 13.

Sursa: UCluj.ro