Judoka legitimată la CS Universitatea Cluj, Corina Căprioriu, a pierdut încă din primul tur al Gand Prix-ului de la Paris, meciul cu Jovana Rogic din Serbia, în limitele categoriei 57 de kilograme şi a părăsit prematur competiţia de la care avea aşteptări mult mai mari.

Pentru vicecampioana olimpică de la Londra aceasta a fost prima întrecere oficială a anului. La Paris cea mai bună clasare a obţinuto Andreea Chiţu care a ocupat locul 5 în limitele categoriei 52 kg.

În primul tur, Chiţu a învins-o pe slovena Petra Nareks, apoi a dispus de Gili Cohen (Israel) în sferturi, fiind învinsă în semifinale de finlandeza Jaana Sundberg.

În concursul masculin, Costel Dănculea s-a clasat pe 7 la categoria 73 kg, iar la 66 kg, Laszlo Szoke a câştigat meciul inaugural cu marocanul Achraf Fikri, dar a fost învins în turul secund de rusul Mihail Puliaev. La turneu au luat parte 472 de sportivi din 75 de ţări.