Lungmetrajul „Bai Ri Yan Huo/ Black Coal, Thin Ice”, regizat de chinezul Diao Yi’nan, a castigat premiul Ursul de Aur 2014.

Castigatorii celei de-a 64-a editii a Festivalului de la Berlin au fost anuntati intr-o ceremonie care a avut loc sambata seara. Juriul a avut de ales dintre circa 400 de firme prezentate – mari productii hollywoodiene, lungmetraje independente, documentare.

Lista completa a castigatorilor la Festivalul International de Film de la Berlin 2014:

Ursul de Aur pentru cel mai bun film – „Bai Ri Yan Huo/ Black Coal, Thin Ice”, de Yi’nan Diao

Ursul de Argint – Marele Premiu al juriului – „The Grand Budapest Hotel”, de Wes Anderson

Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor – Richard Linklater, pentru „Boyhood”

Ursul de Argint pentru cea mai buna actrita – Haru Kuroki, pentru rolul din „The Little House”, de Yojdir i Yamada

Ursul de Argint pentru cel mai bun actor – Fan Liao, pentru rolul din „Black Coal, Thin Ice”, de Yi’nan Diao

Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu – Anna Bruggemann si Dietrich Bruggemann, pentru „Kreuzweg/ Stations of the Cross”, de Dietrich Bruggemann

Premiul „Alfred Bauer” pentru noi perspective in arta cinematografica – „Aimer, boire et chanter”, de Alain Resnais

Ursul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj – „Tant qu’il nous reste des fusils a pompe”, de Caroline Poggi si Jonathan Vinel

Ursul de Argint pentru cel mai bun scurtmetraj – „Laborat”, de Guillaume Cailleau

Premiul pentru cel mai bun film din sectiunea Panorama – „Gueros” (Mexic), de Alonso Ruizpalacios

Premiul serviciului german de schimb academic DAAD pentru scurtmetraj – „Person to Person”, de Dustin Guy Defa

Ursul de Argint pentru realizari artistice deosebite – Zeng Jian, pentru imaginea filmului „Tui Na/ Blind Massage”, in regia lui Ye Lou

Premiul pentru cel mai bun lungmetraj de debut – „Gueros”, de Alonso Ruizpalacios

Scurtmetrajul nominalizat pentru premiile Academiei de Film Europene 2014 – „Taprobana”, de Gabriel Abrantes

Ursul de Aur pentru intreaga cariera – Ken Loach

Premiul Berlinale Camera – Karl Baumgartner

Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din competitie – „Kreuzweg/ Stations of the Cross”, de Dietrich Bruggemann; mentiune speciala: „’71”, de Yann Demange

Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din sectiunea Panorama – „Calvary”, de John Michael McDonagh; mentiune speciala: „Triptyque”, de Robert Lepage, Pedro Pires

Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din sectiunea Forum – „Sto spiti/ At Home”, de Athanasios Karanikolas

Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din competitie – „Aimer, Boire et Chanter/ Life of Riley”, de Alain Resnais

Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Panorama – „Hoje eu quero voltar sozinho/ The Way He Looks”, de Daniel Ribeiro

Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Forum – „Forma”, de Ayumi Sakamoto

Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Panorama – „Kuzu/ The Lamb”, de Kutlug Ataman

Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Forum – „She’s Lost Control”, de Anja Marquardt

Premiul Gilde deutscher Filmkunsttheater (Guild of German Art House Cinemas), acordat unui film din competitie: „Boyhood”, de Richard Linklater

Premiul Label Europa Cinemas – „Blind”, de Eskil Vogt

Premiul Teddy pentru cel mai bun film – „Hoje Eu Quero Voltar Sozinho”, de Daniel Ribeiro

Premiul Teddy pentru cel mai bun documentar – „Der Kreis”, de Stefan Haupt

Premiul Teddy pentru cel mai bun scurtmetraj – „Mondial 2010”, de Roy Dib

Premiul juriului Teddy (sectiune care militeaza pentru drepturile minoritatilor sexuale) – „Pierrot Lunaire”, de Bruce LaBruce

Premiul Made in Germany – Perspektive Fellowship – Sandra Kaudelka, pentru „Intershop”, si Sebastian Mez, pentru „274”

Premiul Dialogue en Perspective – „Anderswo”, de Ester Amrami; mentiune speciala – „Nebel”, de Nicole Vogele

Premiul Caligari – „Das grobe Museum”, de Johannes Holzhausen

Premiul NETPAC (The Network for the Promotion of Asian Cinema) – ex-aequo: „Cheol-ae-kum”, de Kelvin Kyung Kun Park, si „Non-fiction Diary”, de Jung Yoon-suk

Premiul pentru pace – „We Come as Friends”, de Hubert Sauper

Premiul Amnesty International – „Al midan/ The Square”, de Jehane Noujaim

Premiul Cinema Fairbindet – „Concerning Violence”, de Goran Hugo Olsson

Premiul Heiner Carow – „Meine Mutter, ein Krieg und ich”, de Tamara Trampe, Johann Feindt

Premiul Think Film – „Provenance”, de Amie Siegel

Premiul publicului pentru un film de fictiune din sectiunea Panorama – „Difret”,de Zeresenay Berhane Mehari

Premiul publicului pentru un documentar din sectiunea Panorama – „Der Kreis”, de Stefan Haupt

Premiul cititorilor Berliner Morgenpost – „Boyhood”, de Richard Linklater

Premiul cititorilor Tagesspiegel – „Zamatovi teroristi/ Velvet Terrorists”, de Pavol Pekarcik, Ivan Ostrochovsky, Peter Kerekes

Premiul cititorilor publicatiei LGBT Siegessaule – „52 Tuesdays”, de Sophie Hyde

Premiul VFF Talent Highlight Pitch, acordate la Berlinale Talent Campus: Bavo Defurne (Belgia), pentru „For Souvenir”

Arte International Prize – Emir Baigazin (Kazahstan), pentru „The Wounded Angel”

Premiul Dolby Sound Mark – Iulia Glukova (Federatia Rusa)

Americanul James Schamus, producator al filmelor regizate de celebrul Ang Lee, a fost presedintele juriului oficial al Berlinalei, din care au mai facut parte actorul austriac Christoph Waltz, actorul chinez Tony Leung, producatoarea americana Barbara Broccoli, actrita daneza Trine Dyrholm, pictorita si regizoarea iraniana Mitra Farahani si actrita americana Greta Gerwig.

Romania nu a fost prezenta in competitie la editia de anul acesta a Festivalului de Film de la Berlin. In schimb, lungmetrajul „Al doilea joc”, de Corneliu Porumboiu, a fost selectat in Forum, o sectiune necompetitionala dedicata documentarelor si filmelor experimentale regizate de cineasti tineri