Campioana României la handbal masculin HCM Constanţa a învins Potaissa Turda cu scorul de 30-23 şi s-a detaşat la 3 puncte în fruntea clasamentului Ligii Naţionale.

Meciul din cadrul etapei a 16-a a campionatului a început însă, cu o zi mai devreme, marţi, când oficialii de la HCM le-au interzis jucătorilor de la Potaissa să se antreneze în sala în care urma să aibă loc partida.

Organizatorii au motivat decizia de iterdicţie în Sala Sporturilor din Constanţa, pretinzând că în intervalul 18.00-22.00 echipa gazda ar avea antrenament.

Revenind la meci HCM a dominat clar partida. În startul meciului s-au distanţat la 9-3 în minutul 16. Clujenii au revenit spectaculos şi la pauză scorul era 14-14.

Repriza secundă nu a semănat deloc cu cea dintâi, dobrogenii dominând autoritar şi impunându-se la final cu 30-23.

Pentru Potaissa cei mai importanţi marcatori au fost Cristian Bursuc, cu 5 goluri şi Claudiu Dediu, cu 6 reuşite. În clasament, pe primul loc se află HCM Constanţa, cu 44 puncte, urmată de Potaissa Turda, cu 41 de puncte.