Universitatea Cluj a trecut in extremis de Poli Timisoara cu 2-1, in primul meci al zilei de luni din Liga I, in etapa cu numarul 28 a sezonului 2013/2014.

Golurile au fost marcate de Lungu si Nicu pentru oaspeti, respectiv de Popovici pentru Poli.

Timisoara a fost echipa care a inceput mai bine acest meci, Popovici marcand in chiar minutul 2, dupa o faza rapida in ofensiva a gazdelor.

Gazdele au dominat copios prima parte si au mai ratat si alte sanse de gol, dar scorul a ramas 1-0.

Partea secunda a fost total opusa, apartinand aproape total lui U Cluj. Mai intai Lungu egala in minutul 52, dupa o faza incalcita in careul gazda.

Dupa multe insistente si faze irosite, U Cluj gasea inca o data cheia portii lui Nuno Claro. Max Nicu a fost eroul clujenilor, sutul sau fiind prea tare pentru Claro, care a atins totusi balonul, inainte ca acesta sa intre in plasa.

Clujul castiga 3 puncte imense in lupta pentru salvarea de la retrogradare, acumuland acum 33 de puncte si urcand pana pe 12 in prima liga. Timisoara are 31 de puncte si este pe locul 13.

Echipele de start

ACS Poli: Nuno Claro – Belu, Mera, Seroni, Morariju – Al. Popovici, Ov. Petre – Trandu, Fl. Nanu, Poparadu – Szekely.

Rezerve: Kirev, Nohai, Gorobsov, Boldea, Kneeshaw, S. Keita, Scutaru.

„U” Cluj: Niculescu – Ciupe, Abrudan, Ninu, Tarnacop – Cristocea, Lungu – Kovacs, Nicu, Sauvadet – Lemnaru.

Rezerve: Dolha, I. Neag, Martac, Borza, Calcan, Menezes, Machado.

Sursa: Ziare.com