Astăzi se împlinesc 28 de ani de la Sevilla. La 7 mai 1986 echipa de fotbal Steaua Bucuresti a cucerit Europa, devenind prima echipa din Romania care care câştigă Cupa Campionilor Europeni.

Finala de pe 7 mai 1986 s-a disputat pe stadionul Ramón Sánchez Pizjuán din Sevilla. Steaua întâlnea Barcelona în faţa a 70.000 de spectatori. După 90 de minute scorul a rămas 0-0 şi s-a intrat în prelungiri. A urmat aceeaşi secetă de goluri şi în cele două reprize de prelungiri. A venit şi rândul loviturilor de departajare. Cei care au marcat pentru Steaua au fost Marius Lăcătuş şi Gabi Balint. Portarul Helmuth Duckadam a rămas în istorie prin faptul că a apărat toate cele patru penalty-uri ale spaniolilor, fiind supranumit după aceea „Eroul de la Sevilla”.