Pilotul clujean Edwin Keleti s-a impus în cea de-a doua etapă a Campionatului Naţional de Raliuri Dunlop al României.

Keleti, secondat de Botond Csomortani a alergat pe o maşină Ford Fiesta R5 şi a fost cronometrat cu timpul de 1 h 01 min 07 sec 9/10 după opt probe speciale.

În competiţia desfăşurată la Arad, un alt pilot clujean, Bogdan Marişca, a terminat pe poziţia a III-a a clasamentului final.

Pe de altă parte însă, juniorul Napoca Rally Academy, Simone Tempestini, a fost ghinionistul raliului arădean.

Simone a dominat prima zi, câştigând 4 din primele 5 speciale. Un incident pe PS7, l-a făcut însă să ajungă la sosire cu pană la una din roţi şi să piardă un minut şi jumătate.

Din păcate, Simone nu a reuşit să ia startul pe PS8 din cauză că pompa de ulei a Peugeot-ului 207 S2000 a cedat şi a părăsit Aradul fără niciun punct.

Liderul Napoca Rally Academy, Marco Tempestini a încheiat şi el proast întrecerea. Încă din prima zi a competiţiei Marco Tempestini a ajuns la finalul PS4 pe pană şi a căzut de pe 4 pe 7.

Liderul NRA încheie Raliul Aradului pe 6. Următoarea etapă a Campionatului Naţional de raliuri va fi Raliul Deltei Dunării, în perioada 29-31 mai.