Universitatea Cluj a urcat pe locul 9 în clasamentul Ligii I de fotbal, cu două etape înainte de finalul actualului sezon.Echipa “şepcilor roşii” a făcut un salt de 6 poziţii după ce a câştigat, cu scorul de 2-0, meciul jucat, luni, pe terenul ultimei clasate, formaţia Corona Braşov.

Clujenii au intrat în avantaj la pauză, datorită golului înscris de Octavian Abrudan, în minutul 17, dar şi cu un om în minus, după eliminarea lui Andreas Calcan. Cu toate acestea, Universitatea şi-a mărit avantajul, prin golul marcat de Karim Boutadjine, în minutul 60.

În urma acestei victorii, echipa pregătită de Mihai Teja a acumulat 39 de puncte, cu patru mai mult decat echipele aflate în zona retrogradării.

Următoarea partidă pe care Universitatea o va juca în Liga I va avea loc vineri, la ora 19.30, atunci când clujenii vor evolua pe terenul formaţiei FC Braşov.