Baschetbaliştii de la “U” Mobitelco au câştigat sâmbătă, cu 80-79, meciul patru al seriei cu CSU Sibiu şi au egalat scorul general al confruntării din play-off-ul Ligii Naţionale.

Clujenii s-au impus în partida jucată pe teren propriu după un sfârşit de meci în care au reuşit să reducă o diferenţă de 14 puncte, în ultimul sfert, şi să trimită meciul în prelungiri.

La finalul confrunătrii, Ivan Kuburovic, cu 21 de puncte, a fost cel mai bun marcator al gazdelor, în timp ce din tabăra sibienilor s-a remarcat Brandon Johnson, autor a 17 puncte.
Cele două formaţii se vor mai duela şi miercuri, la Sibiu, în meciul care va stabili echipa calificată în semifinalele play-off-ului. Câştigătoarea dintre “U” Mobitelco şi CSU Sibiu se va duela cu CSU Ploieşti în penultimul act al competiţiei.

În cealaltă semifinală se vor întâlni CSM Oradea şi BC Mureş, iar bihorenii vor avea avantajul terenului propriu.

Sursa: Radio Cluj