Vezi programul de sâmbătă, 24 mai 2014, de Zilele Clujului:

Piaţa Unirii

11:00 Zumbathon Caritabil
5000 de clujeni sunt invitaţi să stabilească un Record Naţional în ritm de Zumba!
Asociaţia pentru Solidaritate şi Empatie Claudia Safta şi Ramona&Friends

19:00 Spectacol de Operetă Viva Vox cu participarea Academiei de Muzică “Gheorghe Dima”

20:00 Gala Operelor Clujene
Opera Naţională Română şi Opera Maghiară de Stat
21:30 Concert extraordinar: Vlad Miriţă, Iordache Basalic, Marcel Pavel

Piaţa Muzeului
14:00 – 18:00 The Youth Corner
18:30 Concerte
3 O’clock
Rattlejack
Glass Fish
Skydive
1 Minut

Str. Mihail Kogălniceanu

10:00 – 22:00
▪ Promenada Multiculturalităţii – “UBB – aduce o lume într-un oraş”
▪ Promenada Cărţilor
▪ Târgul Meşterilor Populari
▪ Târguţu’ Vintage

▪ Scena Urbană – Point of View
17:00 Tur ghidat al străzii M.Kogălniceanu
Ghid: prof. Ovidiu Pecican
18:00 Number – artă contemporană

▪ Festivalul Culinar Internaţional (Strada Mihail Kogălniceanu)

10:00 Start preparare Record Ardelenesc, peste 2500 de porţii de Ciorbă ardelenească de purcel
10:10 Povestea ceaunului de 2000 L descoperit după 2000 de ani in bucătăria Restaurantului Black Tulip Dej
10:30 Prezentarea produselor Selgros- materia primă necesara pentru Recordul Ardelenesc
11:00 Degustare sucuri naturale – surpriză Frescobar
11:30 Surprize si salate de primavera cu Chef Daniel Grosu
11:50 Prezentarea mirodeniilor ardeleneşti pentru cele peste 2500 de porţii de Ciorbă ardelenească de purcel
12:00 Educaţie alimentara pentru copii- Asociaţia Slow Food Turda
13:00 Demonstraţie culinara niponă – Tokio Japanese Restaurant
13:30 Demonstraţie culinară coreeană – Kimbap (sushi coreean) – Taste of Asia
14:00 Chef Cezar Muntean prepara pentru degustare gratuită Antricot de vită rasă Limousine
14:30 Asociaţia Somelierilor din România rasfaţă degustatorii cu vinuri nobile din Crama Oprisor
15:00 Prezentare culinară cu degustare – Fructe de mare – Restaurant Los Toreros
15:30 Demonstraţie culinară tradiţională cu degustare – Sarmale întoarse – Chef Cosmin Toma
16:00 Preparare şi degustare gratuită Rasol bavarez pe varză murată – Restaurant Karolina Augusta
17:30 Finalizare Record Ardelenesc- peste 2500 de porţii de Ciorbă ardelenească de purcel vor fi oferite publicului
18:00 Demonstraţie culinară – Restaurantul Memo 10
18.30 Demonstraţie culinară – Ruladă din păstrăv bordeaux umplut cu legume (Chef Cosmin Toma)
19:00 Demonstraţie culinară maghiară
19.30 Prezentare cocktail & Flair Show – Echipa barmanilor profesionişti din Cluj

▪ Concerte pe scena de pe str. Mihail Kogălniceanu

20:00 Tony Jay
Trupa Acces

Str. Potaissa – Zidul Cetăţii
Tabăra Antică
10:00 – 22:00
Ateliere de pielărie, ceramică, ţesătorie, fierărie
Inspecţia trupelor, instrucţia recruţilor, antrenamente cu arcul, suliţa
18:00 – Ceremonia de ridicare a oraşului la gradul de municipiu de către împăratul Hadrian
19.30 – Demonstaţii de lupte dintre o legiune romană şi daci

Tabăra Medievală

10:00 – 22:00
11:00 Demonstraţii ale breslelor meşteşugăreşti
12:00 Prezentarea echipamentului militar al cavalerilor
13:00 Turnirul cavaleresc internaţional „Mathias Corvinus”
18:00 Demonstraţii tabăra de sec X-VIII
Paladinii de Terra Medies
19:00 Demonstraţii tabăra de sec XIV-XV
Armata Neagră a lui Matei Corvin

Memo 10
11:00 Ziua culinară maghiară
Maeştrii gastronomi din oraşul înfrăţit Pécs

Str. Fortăreţei
17:00 Degustare de gulyas la ceaun
Preparat gătit de specialiştii în gastronomie din Pécs

Casino – Centru de Cultură Urbană
11:00 Parada automobilelor retro
Casa de Cultură Municipală
Asociaţia Clujul de Altădată
12:00 Dezbatere: La cafea cu Ana Blandiana
19: 00 Vernisaj Drew Gardner
În cadrul Photo Romania

La terenuri – Mănăştur
12:00 Evenimente dedicate Şcolii L. Rebreanu
– Trupele de majorete MAGIC
– Ansamblul Folcloric Cununiţa
– Prezentare Grădina Şcolii
1400 – 16:00 Ateliere de percuţie cu Cercul Întreg
Atelier de Gătit Sănătos şi Gustos cu Slowfood Turda
18:00 Dezbateri de cartier
20:00 Concerte
Taraful din Pălatca însoţit de Dansatori
Rehab Nation
Dj Socol

Muzeul Etnografic al Transilvaniei
9:00 – 12:00 Acces liber la expoziţia „Rembrandt – Apogeul Artei Gravurii”
Euro Art Luxembourg

Muzeul de Istorie al UBB
10:00 – 20:00 Ziua porţilor deschise

Tur ghidat
Între istorie şi legendă în Clujul medieval
11:00 Plecare: P-ţa Unirii, Statuia Matei Corvin

Tur ghidat
Cimitirul Central şi Centrul Istoric – lb. Maghiară
11:00 Plecare: str. M.Kogălniceanu
standul Facultăţii de Istorie şi Filosofie

Bulevardul Eroilor
11:00 Covorul interculturalităţii
În cadrul Festivalului M.I.D.O.
Organizator: LADO

lângă Monumentul Memorandiştilor
17:00 Demonstraţie de dans
Majoretele Madness
Majoretele din oraşul înfrăţit Pécs

Teatru în cadrul Man.In.Fest:
17:00 Mime The Gap -The Cleaners – UK
20:00 Evo BK Compagnie Berlin
21:00 O noapte cu Edith Piaf – România

Casa Matei

12:00 Clus-Klausenburg-Kolozsvar-Cluj.Identitate Cultural-Istorică şi Promovare
Turistică – proiect vizual al studenţilor Facultăţii de Istorie şi Filosofie,
Universitatea „Babeş-Bolyai

17:00 Legenda lui Matei Corvin în Cluj
Teatru în cadrul Man.IN.Fest
17:30 Beeldje Living Statues – Olanda
22:00 A Humdrum Life – Danemarca

Parcul Central
10:00 -20:00
The Fun Zone
Escaladă, canoeing, slackline, pod indian, zorbing, tir cu arcul
O.D.E.T.A.

18:00 Ritmurile Clujului
Jam Session deschis
Cercul Întreg

Teatru în cadrul Man.IN.Fest
18:00 Stillman Theater – Austria
18:00 JOHNman – Candyman – Germania

Cinema Mărăşti
18:00 Ziua filmului italian
„Non ti muovere”
Centrul Cultural Italian
Casa TIFF
20:00 Filmul “È stato il figlio”
Centrul Cultural Italian
Piaţa Mihai Viteazu
Teatru în cadrul Man.In.Fest
20:00 Moveo – ARA! Now! Spania
22:00 Form Theater – Pandora – Polonia

Baza Spotivă Unirea
23-25 mai “Fotbal à la Cluj”
Turneul de fotbal pentru copii şi juniori cu peste 1500 de participanţi, 80 echipe şi peste 300 de meciuri!
Organizator: Clubul de fotbal Viitorul Cluj Junior

NapocaNews