Clujenii vor avea parte de un regal folcloric, duminică, cu prilejul Zilelor oraşului.Între orele 15-23, pe scena amplasată în Piaţa Unirii vor urca mai multe ansambluri şi orchestre din ţară şi din străinătate, dar şi solişti de muzică populară, precum Veta Biriş, Sava Negrean Brudaşcu, Nicolae Furdui Iancu şi Dumitru Fărcaş.

Tot în cadrul Zilelor Clujului, Grădina Botanică îşi deschide duminică porţile între orele 9-17. Pe strada Mihail Kogălniceanu va avea loc Festivalul Culinar Internaţional, unde vor fi preparate mâncăruri tradiţionale indiene, italiene, japoneze şi mexicane.
De asemenea, de la 19 va fi organizat un tur ghidat pe bicicletă, cu plecare de pe Bulevardul Eroilor.

În plus, pe străzile din centrul municipiului Cluj-Napoca, în cartierul Mănăştur, dar şi în Parcul Central vor avea loc diverse spectacole, concerte şi concursuri.

Programul complet al zilei de duminică, 25 mai

Piaţa Unirii
15:00 – 23:00 Regal folcloric
Ansambluri folclorice:
Mărţişorul, Tradiţii, Dor Transilvan, Ansamblul folcoric de dansuri ţigăneşti din Someşeni, Ansamblul german Korona
Ansamblul folcloric din Ungaria
Grupul Iza
Orchestra Mazel Tov
Orchestra Regal Transilvan
Solişti:
Veronica Macarie Moldovan, Ioana Şteţco, Oana Bozga, Lucia Potra
Veta Biriş
Sava Negrean Brudaşcu
Ionuţ Fulea
Dinu Iancu Sălăjanu
Aurel Tămaş
Nicolae Furdui Iancu
Dumitru Fărcaş
Piaţa Muzeului
14:00 – 18:00 Youth Corner
16:00 Rotaract Social Show-off
Concert de promovare trupa Full Version
18:30 Seara de muzică clasică:
Olga Bordaş, Alexandra Hordouan, Horaţiu Ruşti
Alin Dan Rusu, Eva Chiş
Ad Libitum Voices
The Mood Quartet
Nicolas Simion Trio – în memoriam Jancy Körössy
Devas
Str. Mihail Kogălniceanu
10:00 – 22:00
Promenada Multiculturalităţii
UBB Aduce o lume într-un oraş
Promenada Cărţilor
Târgul Meşterilor Populari
Târguţu’ Vintage

12:00 Expoziţia Clus-Klausenburg-Kolozsvar-Cluj.Identitate Cultural-Istorică şi Promovare
Turistică – proiect vizual al studenţilor Facultăţii de Istorie şi Filosofie,
Universitatea „Babeş-Bolyai
Scena Urbană – Point of View
17:00 Tur ghidat al străzii M. Kogălniceanu
Ghid: prof. Ovidiu Pecican
18:00 Number – Artă contemporanã
Festivalul Culinar Internaţional (Str. Mihail Kogălniceanu)
14:00 Preparat indian Chef Adrian Pop
14:30 Preparat – Chef Daniel Grosu
15:00 Preparat italian – IL Milanese
16:10 Preparat – Chef Cosmin Toma
17:10 Sfatul nutriţionistului – Frescobar
18:30 Show culinar japonez – Tokyo Japanese Restaurant
18:55 Arome Healty Hour
19:00 Preparat Mexican – Chef Cezar Munteanu
19:30 Degustare de vin – Crama Nachbil
Asociaţia Somelierilor din România
Program spectacole pe scena de pe strada Mihail Kogălniceanu
15:30 Teatru în spaniolă
Catedra de spaniolă a UBB
Liceul Teoretic “Eugen Pora”
16:30 Fabulă pentru copii
Regele Culorilor
Associaţia Culturală de la Pergamena, Parma
Studenţii secţiei de italiană
18:00 Spectacol de Tarantella
Centrul Cultural Italian
19:00 Concert de muzică şi dansuri latino-americane
Fabian Sanchez
În cadrul M.I.D.O.
20:00 Seara de folk
Moşuţiu Bogdan, Pop Raluca, Grupul Duet, Captive Outside, Grupul Gemini, Fodor Flavia, Borbei Georgiana, Cadiş Tania, Iacob Ştefan, Toldaş Ruben, The World, Duetul Bălcescu, Ioana Mureşan, Raluca Marinescu, Cătălin Condurache & Sandy Deac, Florin Săsărman
Str. Potaissa – Zidul Cetăţii
Tabăra Antică
10:00-16:00 Activităţi şi ateliere cu publicul
16:00 Bătălie între legiunea romană şi barbari
Tabăra Medievală
10:00 – 20:00 Activităţi şi atelier cu publicul
13:00 Ceremonia de ridicare a Clujului la statutul de oraş liber regal de către Carol Robert de Anjou
15:00 Demonstraţii de dans medieval

Grădina Botanică
9:00 – 17:00 Ziua porţilor deschise
15:00 Teatru itinerant pentru copii
Asociaţia Şura

La terenuri – Mănăştur
12:00 Eveniment dedicat Colegiului Tehnic Edmond Nicolau
– prezentări de proiecte: “Surse regenerabile de energie” , „O şcoală pentru fiecare”
14:00 Expoziţie şi Prezentare de Cactuşi
17:00 Ateliere pentru tineri
18:00 Teatru de păpuşi (Anima Art) – „Cei Trei Purceluşi”
19.30 Spectacol de Magie
Casino – Centru de Cultură Urbană
12:00 Dezbatere: La cafea cu Julieanne Kost
În cadrul Photo Romania

Casa de Cultură a Studenţilor
11:00 şi 18:00 Spectacolul pentru copii“Fluturi şi Oameni”
Compania de Teatru Passe-Partout – Dan Puric

Tur ghidat
Marea carte a personalităţilor clujene
11:00 Plecare: P-ţa Unirii, Statuia Matia Corvin
Durata: 2 ore
Tur ghidat
Cimitirul Central şi Centrul Istoric
Orele 15:00 şi 17:00
Plecare: str. M.Kogălniceanu
standul Facultăţii de Istorie şi Filosofie

Parcul Etnografic “Romulus Vuia”
Casa de jocuri
Jocuri de odinioară şi de altundeva
15:00 Cerc de capoeira Angola cu Cercul Întreg
17: 00 Jocuri moldovenești pentru oricine
cu Feri Ségercz
Cinema Mărăşti
Ziua filmului indian
17:00 The story of India
19:00 Himalaya with Michael Palin

Parcul Central
10:00 -20:00
The Fun Zone:
Escaladă, canoeing, slackline, pod indian, zorbing, tir cu arcul
Teatru în cadrul Man.IN.Fest
17:00 Beeldje Living Statues – Olanda

Turnul Croitorilor
18:00 Schimbarea străjerilor cetăţii

Casa Matei Corvin
Teatru în cadrul Man.IN.Fest
18:00 JOHNman – Candyman – Germania
18:00 Stillman Theater – Austria

Visit Cluj by bike
Tur ghidat pe bicicletă
19:00 Plecare: Bld. Eroilor/str. Baba Novac
Asociaţia Clujul Pedalează

Casa TIFF
20:00 Film turcesc
Institutul de turcologie şi studii central-asiatice

Piaţa Mihai Viteazu
22:00 Loja Laboratory Theatre – The Dealers – Kosovo
Spectacol în cadrul Man.IN.Fest