Societatea Culturala Aromana a reactionat dupa ce in presa maghiara a aparut un articol in care romanii erau indemnati sa nu se mandreasca cu Simona Halep, deoarece tara noastra nu ii recunoaste originile.

Presedintele Societatii Culturale a Aromanilor, Constantin Farmazon, a declarat pentru Ziare.com ca problema ridicata de presa maghiara nu exista.Farmazon a mai mentionat ca Halep este o reprezentanta a comunitatii aromanilor ce se mandreste cu originile sale.

„Simona Halep este aromana suta la suta si reprezinta Romania. Nu vad care este problema. Simona Halep se mandreste ca face parte din comunitatea noastra. Ce a aparut in Ungaria este o chestiune politica. Simona a participat la evenimentele noastre, insa acum nu mai are timp, este ocupata pana peste cap. A fost premiata de comunitatea noastra, insa nu a putut sa vina la acel eveniment”, a spus Constantin Farmazon.

Sub titlul „Situatia ciudata a noului star al Romaniei”, jurnalistii de la site-ul Nol.hu sustin ca Simona Halep se confrunta cu o problema in tara noastra, deoarece nu ii este recunoscuta adevarata etnie, cea aromana.

„Noul star international de tenis al Romaniei, Simona Halep, este membru al comunitatii aromane, pe care Romania nu o recunoaste ca fiind o minoritate. In timp ce Europa incepe sa reconsidere imaginea Romaniei multumita Simonei Halep, acasa, din mandrie nationala, se neaga existenta etniei din care Halep face parte”, scrie sursa citata.

La fel ca si Gica Hagi, Simona Halep face parte din comunitatea aromanilor.

C.S.