Howard a fost eroul americanilor. Deşi yankeii au pierdut cu Belgia, portarul lui Everton a fost desemnat jucătorul meciului. Portarul Tim Howard a fost desemnat jucătorul meciului Belgia – SUA, scor 2-1, după prelungiri, disputat, marţi, la Salvador, în optimile de finală ale Cupei Mondiale, informează fifa.com

Howard (Everton) a avut mai multe intervenţii reuşite la acţiunile lui Origi, Alderweireld, Vertonghen sau Lukaku.

Reprezentativa Belgiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, în urma victoriei de marţi, de la Salvador, cu scorul de 2-1, după prelungiri, în faţa selecţionatei Statelor Unite ale Americii, în optimile competiţiei.

Pentru Belgia au marcat De Bruyne ’93 şi Lukaku ‘105, iar pentru SUA a înscris Green ‘107.

În sferturile de finală, Belgia va întâlni Argentina, care a trecut de Elveţia, scor 1-0, după prelungiri.

Sursa: Pro Sport