Primăria Cluj-Napoca organizează în Piaţa Unirii Târgul de Crăciun. Începând de luni, 1 decembrie 2014 şi până duminică, 21 decembrie 2014, Piaţa Unirii va fi animată de căsuţele cu turtă dulce, cozonacii, produsele tradiţionale, atelierele pentru copii şi ornamentele de Crăciun, iar clujenii vor avea astfel ocazia să intre în spiritul sărbătorilor de iarnă. Patinoarul, va fi, de asemenea, la dispoziţia celor care îndrăgesc sportul alb.

La Târgul de Crăciun de anul acesta vor avea loc şi demonstraţii culinare. În fiecare din zilele de joi, vineri, sâmbătă şi duminică din această perioadă, elevi ai şcolilor clujene vor avea ocazia de a retrăi obiceiuri culinare tradiţionale la atelierele oferite de Restaurantul Memo 10.

Clujenii vor avea parte de concerte de muzică live, în fiecare seară, oferite de artişti renumiţi, dintre care îi amintim pe Smiley, Connecte-R, Delia, Hara, Cargo, Fuego. Piaţa Unirii va fi animată şi de concerte de muzică populară şi colinde susţinute de Sava Negrean Brudaşcu, Ionuţ Fulea, Dinu Iancu Sălăjanu, Aurel Tămaş, Dumitru Fărcaş, Ansamblul “Mărţişorul”, Grupul Iza, Corul bărbătesc din Finteuşul Mare, Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda” Cluj, Opera Naţională Română Cluj-Napoca şi Corul Filarmonicii de Stat Transilvania.

Programul de concerte din P-ţa Unirii pentru decembrie 2014:

Luni, 1 decembrie Ziua Naţională a României
16:00 Corul Filarmonicii de Stat Transilvania
Ansamblul “Mărţişorul”
Corul bărbătesc din Finteuşul Mare
Sava Negrean Brudaşcu
Ionuţ Fulea
Dinu Iancu Sălăjanu
Aurel Tămaş
Dumitru Fărcaş
19:00 Concert Smiley
Aldo Blaga & Tzika Sax Orchestra

Marţi, 2 decembrie 17:00 Colegiul Tehnic “Napoca”
18:30 Ansamblul Românaşul – Liceul de Arte “Sigismund Toduţă”
Ansamblul Mioriţa – Liceul Teoretic“Lucian Blaga”
Fanfara Diviziei 4 Infanterie Gemina
Concert trupa 1 Minut
Miercuri, 3 decembrie18:30 Liceul Ucecom “Spriu Haret”
Bogdan Moşuţiu
Trupa The Songbook

Joi, 4 decembrie 18:30 Seară clasică
Alin Dan Rusu – contratenor
Eva Jordan – soprana
Alexandra Hordoan – mezzosoprana
Olga Bordas – pian
Ad Libitum Voices

Vineri, 5 decembrie 18:30 Arpi & Zip Band
Connecte-R

Sâmbătă, 6 decembrie18:30 Spectacol Transylvania College
Delia

Duminică, 7 decembrie 19:00 Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj

Luni, 8 decembrie 18:30 Şcoala Populară de Arte “Tudor Jarda” Cluj

Marţi, 9 decembrie 18:30 Adrian Ivaniţchi
Grupul Folk Clasic
Magda Puskas & Friends
Boemis Vocal Instrumental
Oana Dragomir
Ioana Mureşan
Raluca Gabriela Marinescu

Miercuri, 10 decembrie18:30 Palatul Copiilor
Trupa Nightlosers

Joi, 11 decembrie 18:30 Concert de colinde tradiţionale
Ioana Şteţco
Irimieş Adriana
Maria Lobonţ
Ansamblul folcloric Crăişorul al CIVITAS Cluj-Napoca
Ansamblul folcloric Românaşul al UTCN

Vineri, 12 decembrie18:30 Score Band
Cătălin Condurache şi Sandy Deac
Hara

Sâmbătă, 13 decembrie18:30 Corul Allegria
Aminda & Hazard
Cargo

Duminică, 14 decembrie 19:00 Concert de colinde tradiţionale
Oana Bozga
Veronica Macarie Moldovan
Andreea Ciupe
Lucia Potra
Silviu Popa
Orchestra Regal Transilvan
Ansamblul Folcloric Tradiţii al USAMV
Luni, 15 decembrie 18:30 Liceul Special pentru Deficienţi de Vedere
Armonia Music
Rock Academy

Marţi, 16 decembrie 18:30 Seara Musicomania (Big Time Production)
Concurenţii campaniei “Vreau să cânt”
Raluca Bilatiu
Simina Popandron
Andrei Mureşan
Patricia Mărginean
Trupa VERDE

Miercuri, 17 decembrie 18:30 Liceul Teologic Baptist “Emanuel”
Liceul de Muzică Sigismund Toduţă
David & Six Martini
Joi, 18 decembrie 18:30 Ansamblul Grai Transilvănean – Colegiul Economic “Iulian Pop”
Corul Bărbaţilor din Finteuş
Corul Filarmonicii de Stat Transilvania

Vineri, 19 decembrie Năstăcuţa Iuga
Ansamblul din Ghelari
Grupul Iza
Sâmbătă, 20 decembrie 18:30 Biserica lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă
Clubul Vedetelor Cluj-Napoca
Fuego

Duminică, 21 decembrie Operă pentru Cetate – Ajun de Crăciun
Opera Naţională Română Cluj-Napoca
Viorica Fizesan Tudosa
Lucia Bulucz
Iulia Merca
Florin Estefan
Sorin Lupu
Lucian Dusa – pian