Ceea ce s-a întâmplat la Minsk zilele acestea mi-a adus aminte de acordul de la Munchen din 1938. Şi atunci marile puteri au clamat pacea şi de fapt a fost un scurt răgaz spre sângerosul război al doilea mondial. Ceea ce a fost ciudat la Minsk, dincolo de discuţiile interminabile de 12 ore, la masa negocierilor nu a fost NATO şi UE pe de o parte, iar Rusia pe alta, ci doar parteneriatul franco-german: Merkel şi Hollande la discuţii cu preşedintele rus Vladimir Putin. Franţa şi Germania au dovedit lumii şi Europei că cele două mari state-naţiuni conduc UE. În tratativele de la Minsk, nu a fost invitat însărcinatul cu afaceri externe al UE, d-na Mogherini şi nici nu a fost implicat Bruxelles, dovadă că confederaţia europeană e mai mult pe hârtie, puterea reală o deţin Berlinul şi Parisul, ca simboluri ale statelor naţionale. Marea Britanie, SUA şi NATO nu au avut loc la masa negocierilor de la Minsk dovadă că interesele franco-germane de a avea o relaţie bună cu Rusia sunt superioare intereselor aliate, nord-atlantice.
Germania şi Franţa depind fiinţial economic de resursele naturale şi industriale ale Rusiei. Merkel şi Hollande caută cu disperare pacea cu Putin. Din negocierile de la Minsk, preşedintele rus a ieşit victorios pe toate planurile. În timpul îndelungatelor negocieri, separatiştii proruşi au pus presiune pe Ucraina cucerind după lupte eroice un cartier al portului Mariupol. Speriat Poroşenko, preşedintele Ucrainei, a cedat pe toate planurile. Deşi Putin, Merkel, Hollande şi Lukaşenko au semnat acordurile de pace, în formatul Normandia, liderii separatiştilor Zaharenko şi Plotniţkii au refuzat iniţial să semneze. După ce rebelii proruşi au cucerit noi teritorii în estul Ucrainei au acceptat să semneze acordul de pace de la Minsk, care le este total favorabil. Pentru prima oară Kievul recunoaşte un teritoriu autonom controlat de insurgenţii proruşi în Donbass, ca o entitate statală separată. De Crimeea, ucrainenii nu au mai ridicat nicio obiecţie, dovadă că au realizat că au pierdut-o definitiv în favoarea Rusiei. Separatiştii proruşi obţin, incredibil, o zonă de securitate tampon extinsă, de la 50 de kilometri la o 100 de kilometri, conform tipurilor de armanent folosite, între armata ucraineană şi Republica Donbass. În consecinţă, rebelii proruşi au mai câştigat o halcă teritorială consistentă din teritoriul suveran al Ucrainei. În Donbass asistăm zilele acestea la o transnistrizare a estului Ucrainei. Liderii separatişti nu şi-au putut ascunde în faţa presei bucuria semnării acordului de la Minsk: „Noi am semnat acordul după rezultatele negocierilor. Sperăm că acum vom putea începe restaurarea republicii noastre. Cred că acceptarea acestui acord este o victorie importantă pentru republicile Donețk și Lugansk”. Graniţa Donbass-ului a ajuns la portul Mariupol. Pacea e firavă şi în favoarea Rusiei. De fapt acordurile de la Minsk oferă un răgaz Rusiei şi separatiştilor să reia ofensiva pe culoarul din nordul Mării Negre spre Odessa şi apoi spre gurile Dunării. Alexandr Zaharenko a ameninţat şi a mai spus că oricare incident sau neîndeplinire a punctelor din acordul de la Minsk vor conduce la aceea că „noi negocieri nu vor mai avea loc”, iar „toată responsabilitatea va fi pe seama lui Petro Poroșenko”.
Vladimir Putin a câştigat „pacea de la Minsk” şi curând va avea deschis culoarul spre gurile Dunării şi joncţiunea cu Transnistria. Tinerii românii de azi vor aştepta acasă cu înfrigurare să le vină în poştă ordinele de încorporare în Armata Română pentru a apăra frontiera NATO şi interesele anglo-americane din Europa de est.
Ionuţ Ţene
16 Responses to “Putin a câştigat „pacea de la Minsk”. Rusia are culoar liber spre gurile Dunării”
Vine rrazboiul?EI …Acum se va vedea taremaintenanta lasand fraierii sa-si franga gatul.cat de patriot esti d-le Tene.Ca asa din fraze sforaitoare am vazut esti ..Vom vedea la o adica daca patriotul Tene va alege transeea din prima linie ori siguranta serviciului de
Tu, Emil Sabău care eşti un sforăitor de vorbe goale sunt sigur că vei fi primul să pleci la război. Dr. Ţene are dreptate.Nu fio prost şi ranchinos. Sabău. Se vede că eşti un om frustrat.
[…] Citeşte mai mult aici: http://www.napocanews.ro/2015/02/putin-a-castigat-pacea-de-la-minsk-rusia-are-culoar-liber-spre-guri… […]
Sabau esti prost ,a fi patriot in optica ta este sa mergi sa mori pentru NATO si UE
A fi patriot este tocmai acest curaj pe care il are dl.Tene sa scrii zilnic pentru Romania inpotriva celor care ne conduc si care sunt slugile strainilor asa cum esti si tu Sabau
bine spus "interesele anglo americanilor,;as completa si cu ceilalti dictatori din UE,Germania si Franta
“Du-te-n Ukraina,pentru UE mori,
Si-ti va fi mormantul coronat cu flori”.
Alo, d-l Johannis, luati-i de brat pe Ponta, pe Dragnea, pe generalul-doctor Oprea, de fapt luati pe toti politicienii, inarmati-i pana in dinti si plecati pe front cu totii. In linia intai. Cu mult curaj! Fiti un exemplu de dragoste si sacrificiu pt. UE, nato si iuesei. Voi vreti razboi, voi purtati-l. Cu bani de acasa, nu pe spinarea amarasteanului.
Poezie pentru Emil Sabau
In conditiile actuale date si foarte bine analizate de prietenul meu Ionut……regret enorm a nu stiu cata oara infrangerea de la Stalingrad…..inceputul sfarsitului continua……de data asta nu doar pentru Germania, ci pentru intreaga Europa. Bunul Dumnezeu sa aiba grija de noi !!!
D-le Tene,felicitari!Daca toti din media ar fi ca dvs,nu am fi astazi condusi de o marioneta a occidentului,Johanis!
Vine razboiul? Foarte bine! Abia acum se va vedea cine e urlator si cine are coloana vertebrala cu ordinul de mobilizare in mana. Si mai ales cine va ramane in picioare cand va vedea o masa de morti dupa un bombardament facuti bucati. Asta e important!
Limitata poti fi femeie.Pun pariu ca n-ai barbat
http://adevarul.ro/locale/timisoara/foto-primarul-timisoarei-nu-doreste-aspect-vienez-cladirea-operei-pastrata-fatada-arc-triumf-1_54de45ec448e03c0fd946541/index.html
Excelentă analiză.
Bine ca va ingrijoreaza integritatea teritoriala a UKR. Despre integritatea teritoriala a Romaniei cand veti scrie? Cand o sa aduceti aminte Ukrainei ca detine ilegal teritorii romanesti si ca aplica o politica de distrugere a minoritatii romanesti? Cand o sa spuneti curajos ca Pactul Molotov-Ribbentrop mai este in vigoare doar in ceea ce priveste raptul teritorial impus Romaniei?
Re.Emil sabau.Ii tot dai cu ura in gura si-n suflet ,vine razboiul ,vine razboi.Barem tu stii ce ala ,razboiul cu transee cu eroi…?Romania se afla in razboi de 25 de ani ,intr-un razboi foarte perfid si sfasietor,care nu e la vedre e ascuns.De 25 de ani romanii pierd in fiecare zi o bucata din ei.Iar chestia cu transeele e un mizilic.Romanii nici nu stiu in care transeu sa se aseze,ei nici nu stiu care le este dusmanul.Se aud voci pe internet ca romanii vor lupta,..vor lupta ca Agamita Dandanache,dar cu cine si impotriva cui?Aceasta e-ntrebarea.Oare lupul imbracat in baba o va mai pacalii mult pe Scufita Rosie?Daca da,atunci va fi ultima suflare a neamului romanesc.