CFR Cluj si Universitatea Cluj au remizat, scor 0-0, in prima mansa a semifinalei Cupei Romaniei.Derbiul Clujului a avut un debut exploziv, cu „sepcile rosii” mai periculoase in jumatatea adversa.

In minutul 8 s-a petrecut si cea mai controversata faza a partidei, arbitrul de centru dictand penalti pentru Universitatea la un fault comis Ene asupra lui Lemnaru, jucatorul „feroviarilor” fiind eliminat.

Acelasi Lemnaru a executat lovitura de la 11 metri, insa a sutat extrem de slab si i-a permis lui Minca sa respinga.Un sfert de ora mai tarziu, Universitatea a avut a doua si ultima mare ocazie de gol, Ceppelini „stergand” bara transversala cu un sut superb din lovitura libera.

Dupa aceasta faza a urmat un meci de uzura, in care CFR-ul a reusit sa reziste la final fara sa primeasca gol, desi a evoluat cu un om in minus.Astfel, reprezentanta Clujului in finala Cupei Romaniei va fi cunoscuta dupa meciul retur.