Vezi programul manifestărilor de duminică de la Zilele Clujului:

Piața Unirii
12:30 Zumbathon caritabil „WE ARE ONE” – luptăm pentru viață
Asociația pentru Solidaritate si Empatie „Delia Grădinaru” și Comunitatea instructorilor de Zumba din Cluj-Napoca

14:00 Regal Folcloric:
Mariana Sfechiș
Maria Golban Șomlea
Marius Ciprian Pop
Vasile Coca
Năstăcuță Iuga
Daniela Condurache
Ionuț Fulea
Mariana Deac
Sava Negrean Brudaşcu
Dumitru Fărcaş
Aurel Tămaş

Ansambluri:
Ansamblul „Armonia Seniorilor”, Grupul vocal-instrumental „Speranța”
(Centrul de zi pentru vârstnici I&II )
Ansamblul folcloric Zurbolo Cluj-Napoca
Ansamblul folcloric Crăișorul al Sindicatului liber CIVITAS
Ansamblul folcloric Dor transilvan al CTP Cluj-Napoca
Ansamblul folcloric “Mărţişorul” al CCS Cluj-Napoca
Ansamblul folcloric „Tradiții”
Orchestra Regal Transilvan
Orchestra Mazel Tov

Bulevardul Eroilor

08:00 – 24:00 Expoziție foto “Half” Lehel Makara
15:00 – 22:00 Compania de teatru, acrobatie și jonglerie Famous Art

Piața Muzeului
19:00 Musai Soundworks
20:00 Lyre & Pan Flute by Florin Stefan
21:00 Dj Carkeys & Harp of Soul
22:00 Say What Trio

Str. M. Kogălniceanu
10:00 – 22:00 Promenada Cărților
13:00 Ateliere pentru copii. Desenăm, ne jucăm!
16:00 Lectură publică
17:00 Premierea, în metri de carte
11:00 – 23:00 Festivalul Culinar Internațional
10:00 – 19:00 Fă-ți o poza într-o carte – Sesiuni foto inedite
Biblioteca Județeană Octavian Goga
15:00 Atelier de voce, dicție și respirații
Lângă monumentul Grupul statuar Şcoala Ardeleană
Trainer: Andrei Țigănaș – ‎Presedinte IAA Young Professionals
Atelier practic în care găsești soluții pentru cele mai comune 4 probleme de voce

Concerte
18:30 – 19:00 Spectacol de dansuri palestiniene
Lado – filiala Cluj
20:00 – 21:00 Armonia Music
21:00 Take Five Band
22:00 Incognito

Str. Potaissa – Zidul Cetății
10:00 – 21:00 Tabăra Antică – activități specifice în tabăra civila – ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie, fierărie
Activități specifice în tabăra militară – Inspecția trupelor de către legatus legionis, curățare și întreținere echipamente, instrucția recruților, antrenamente cu arcul, sulița.
14:00 Ritualul de pregătire pentru luptă al armatei Romane
16:00 Bătălia dintre barbari și romani
Tabăra Medievală
10:00 – 21:00 Ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie, fierărie, instrucția recruților, tehnici de mânuirea armelor
10:00 Trezirea la viață a taberi medievale
11:00 Atelier de confecţionare de măşti de commedia dellʹarte
12:00 Prezentarea tehnicilor de mânuire a armelor medievale
13:30 Dansuri medievale
15:00 Turnir medieval
17:00 Înțelepciunea nebunilor – spectacol de fabule medievale

La Terenuri – Mănăștur
12:00 – 17:00
Cercul de prim ajutor
Demonstrații de arte marțiale pentru juniori
Fairplay, family play – competiție de abilități sportive între echipe/familii
Psiho-Maraton Minte Forte
TanarInManastur – ateliere pentru adolescenți
Pădurea Fermecată, terapie în Făget
SALT spre munte
Prietenul meu, cainele! cu Nuca
Întâlnirea Colectionarilor de Postcard-uri și Expoziție
Lege pentru Ordine în Cartier – Atelier de Jurisprudenta Urbana cu CMC
Masa comunitară
Concerte:
17:00 – 23:00 The Minions
Pink Tattoos
Trupa lu’ Bunu (Rock Academy)
Finaliștii Concursului “Am talent…în Mănăștur!”
Taraf de Cluj
Emeric Imre
Cliff Kido & Friends
Dj Darius”

Casino – Centrul de Cultură Urbană
10:00 – 22:00 Expoziție foto “Podurile Clujului”
Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Asociația Clujul de Altădată
10:00 – 22:00 Expoziție foto “Clujul are farmec”
Asociația Clujul de Altadata și Photo RomaniaFestival
17:00-18:00 Once Upon a Story

În spatele Casinou-lui
11:00 Micul Prinț – spectacol de teatru de păpuși
Mini Reactor
Zona aparatelor de fitness
15:00 – 17:00 Campionatul național de street workout
Asociația poți fi și tu campion

Turnul Croitorilor
11:00 – 19:00 Turnul Creativ – târg de handmade&design
HighHeels Events
11:00 – 19:00 Expoziția de fotografie Trăsuri și mașini prin Clujul de altădată
Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Asociația Clujul de Altădată
11:00 – 19:00 Expoziția Expediție în trecut. 120 de ani de la expediția lui Emil Racoviță în Antarctica
Institutul de Speologie Emil Racoviță
11:00 – 19:00 Expoziția Tehnologia secolului XX în reclame
Asociația Clujul de Altădată, Casa de Cultură a Muncipiului Cluj-Napoca

Cinematograful Dacia
09:00 – 18:00 Spectacol de planetariu mobil
Sala mica, Asociația Astronomică Pluto

Cinematograful Mărăsți
12:00 Spectacol de teatru de păpuși – “Degețica”
Asociatia Anima Art
14:00 “Cântec, joc și voie bună cu tot neamu’ împreună” – spectacol folkloric
Asociația ,, De la lume adunate și-napoi la lume date” împreuna cu ansamblurile din satele și comunele județului Cluj

Parcul Central „Simion Bărnuțiu”
10:00 – 20:00 The Fun Zone
Escalada, tiroliana, sunmo, tir cu talere, ateliere de origami si pictura, parc de cozi, turn de lazi, teren de fotbal gonflabil, plimbari cu canoe pe lacul Chios, tenis de masa, trambuline.
Outdoor4You
10:00 -19:00 Jocuri de societate pentru toate vârstele:
Jocuri disponibile: Scrabble, Monopoly, Ubongo, Coloniștii din Catan, Ticket to ride
10:00 – 19:00 Bowling cu Minioni
Joc pentru copii în care popicele sunt Minionii
10:00 – 19:00 Program de echitație pentru copii
Vulturii din Ţara Călatei
10:00 Ora poveștilor
Lecturarea de povești pentru preșcolari
12:00 Atelier semne de carte Angry Birds, Hello Kitty…
Semne de carte realizate prin tehnica origami, modele simple şi atrăgătoare.
16:00 Marionete pe degete
Activitate de decupat şi colorat marionete pentru degete, modele uşor de realizat şi atrăgătoare pentru copii.
17:00 Ora poveștilor
Lecturarea de povești pentru preșcolari
14:00 – 18:00 Jocuri și activități asistate de câini Pawsitive Time
15:00 Hora Urbană Cercul Intreg

Reactor de Creație si Experiment
20:00 În viitorul apropiat – spectacol de teatru pentru liceeni

TURURI GHIDATE

18:00 Cluj-Napoca – The Treasure City – tur ghidat în limba engleză
Cluj Guided Tours

Institutul Francez
10:00 – 17:00 Tenir Salon – expoziție de mobilier contemporan de Fanny Laure

Muzeul de Artă
10:00 – 17:00 Expozitie de pictura libaneza
Manuela Botis

Parcul Etnografic „Romulus Vuia”
10:00 – 18:00 Expoziție foto: pădurea Hoia-Baciu văzută prin ochii cercetătorilor, clujenilor, echipei Hoia-Baciu Project și a fotografului Cosmin Giurgiu

Strada Alexandru Donici (către pădure)
16:00 – 20:00 Tur ghidat pădurea Hoia-Baciu
Hoia-Baciu Project

TURNUL POMPIERILOR

17:00 – 21:00 Incursiune în lumea spiritelor cu Ouija Board (joc)

Piața 14 Iulie
17:00 – 21:00 French-German Electro Kiosk
Warm-up for Clujotronic Electro Arts Festival
Artrax Dj Set
Institutul francez și Centrul Cultural German

Parcul Cetățuie
14:00 – 22:00 Beard Brothers Community Corner
Scenă
14:00 – 15:00 Dj Alexandru Simonca (Shimi)
15:00 – 16:00 Dj Ahe
16:00 – 18:00 DJ Dudawales
18:00 – 19:30 DJ Darkmatter
19:30 – 20:20 Natif
20:20 – 21:00 The remakers
21:00 – 22:00 David & Six Martini
Sport
14:00 – 22:00 Baschet, jocuri la bloc, volei, table, darts, tug’o war, sah, origami, curse în saci, Exploremed, jocuri de grup,
Kids zone
14:00 – 16:00 Face painting, Jocurile copilariiei, ateliere, codite colorate, exploremed,
Fun
14:00 – 16:00 Eye contact, Lupta in costume sumo, foosball real size, biblioteca vie, baloane cu făină, baloane cu apă, Pac Man, cursa pe picioare de lemn
Chill
14:00 – 16:00 yoga, masaj, hamace, zona de relaxare din baloți de fân,

Strada Andrei Șaguna
16:00 – 22:00 Art Street
Organizat de: Fapte

Programul complet pe www.zileleclujului.ro.
facebook.com/zileleclujului

Parteneri principali: Bergenbier, Vodafone, Pepsi, NTT DATA, Coral Impex, Farmec, Selgros, Napolact.

Parteneri: Autotransilvania, Betfair România, Sam Mills, Pasta La Vista, Appy.ro – Aplicații mobile, Memo 10, Casino – Centrul de Cultură Urbană, Universitatea Babeș-Bolyai, Famous Art, Reactor de creație și experiment, Fapte, Clusterul de Industrii Creative Transilvania, Cluj Guided Tours, Urbannect, Artdealul, Ceramic Cafe, Futnet România, Biblioteca Județeană Cluj, Federația Tinerilor din Cluj, Colectiv A, Lado Cluj, Insitutul Francez, Centrul Cultural German, PG Tandem, Centrul de Informare Turistică, Asociația Clujul de altădată, Vechiul Cluj, Create.Act.Enjoy, Inspectoratul Școlar Județean, Transylvania College, Compania de Tango Cluj, Asociația Culturală Metropolis, Liceul Teoretic Gh. Șincai, Institutul de Speologie Emil Racoviță, Vulturii din țara Calatei, Magic Puppet, Pawsitive Time, Festivalul Știintei, Liceul de arte plastice „Romulus Ladea”, The Dangeon, Liceul Tehnologic Special „Samus”, Casa de Cultură, Salvamont-Salvaspeo Vlădeasa Cluj, Alandala Events, Asociația Astronomică Pluto, Editura Casa Cărții de Știință, Asociația „Delia Grădinaru”, ASK Yourself, Cinema Florin Piersic, IT Camp Community, GIB Cluj, Sema, OSE, RATIO ASM, ASB, Asociația Tinerilor Clujeni.

Parteneri media:
TVR Cluj, Look Tv, Antena 1 Transilvania, Radio România Cluj, Impuls Radio, InfoTrafic, Napoca Fm, Realitatea Fm, Cluj Life, I Love Cluj, Cluj.com, Ziua de Cluj, Monitorul de Cluj, Ştiri de Cluj, Transilvania Reporter, Zile şi Nopţi, Făclia de Cluj, Actual de Cluj, ClujCapitala.ro, ClujAzi.ro, Cluj-Am.ro, Napoca News, Cluj Insider, Cluj Today, Poveştidesuflet.ro, SportinCluj.ro, Transilvania Today, Clujul Cultural, Linia 9.ro