U Cluj a obținut doar o remiză în fața timișorenilor, scor 1-1, într-o partidă în care a dezamăgit din punct de vedere al atacului.

Oaspeții au fost cei care au marcat. În minutul 26, un balon trimis din jumătatea timișoreană a depășit întreaga apărare a Universității Cluj, a ajuns la Voinea, care a deschis scorul. Deși ar fi trebuit să alerge după egalare, “Șepcile roșii” nu au avut nicio reacție până la pauză, iar scorul după primele 45 de minute era 1-0.

După revenirea de la cabine, jocul s-a desfășurat după același scenariu.

Chiar dacă prestația ofensivă a “studenților” a fost una modestă, elevii lui Falub au reușit să egaleze în cele din urmă. Minutul 82 a adus o centrare a lui Florescu în careu, iar Dican a egalat cu o lovitură de cap.

Echipe de start:

Universitatea Cluj: Dur-Bozoancă – Kay, Crăciun, Berci – Takacs, Dican (Burghele ’87), Florescu, Taub (Pîrvulescu ‘70) – Al. Pop, Gavra, Rafa (Goga ‘53)

Ripensia Timișoara: Dobre – Popa, Hecsko, Apro, Toma – Burdeţ (Stoi ‘69), Călin – Lungu (Fotescu ‘82), Tudorache (Staicu ’90), Monea – Voinea.