Aflat la a VII-a ediţie, dar prima din ”Era Reiwa” , Concursul s-a desfăşurat sub protecţia cifrei magice 7 şi a delicatei flori de prun(umeshu)… Şi de data aceasta, autorii au încântat prin ineditul tematicii abordate, prin naturaleţe şi prospeţime.
Felicitări, tuturor laureaților, mii de mulțumiri artistei Mirela Pete care s-a întrecut pe sine…în realizarea acestei prețioase DIPLOME încărcată de subtile simboluri și semnificații. Într-o zi voi vorbi despre ele, dar… Dacă priviți cu atenție… în josul muntelui Fuji, la baza porții „Torii”, veți zări autograful artistei Mirela Pete. În cele din urmă, Diploma este o delicată operă de artă…în stilul caracteristic japonezilor.
Mai trebuie să știți că… am adus un pios omagiu și celui care mi-a fost „mentor”, Mircea Motrici, cel plecat la stele…

LISTA PREMIAȚILOR:

PROZĂ

Roman:

  • Senior Adrian Nicola- Premiul de Excelență
  • Dl. Nan C. Ilie- Premiul special „Yasunari Kawabata”

Proză scurtă:

  • „ZĂTRENI FILE DE LEGENDĂ”(antologie-proză scurtă)- Marele Premiu

Antologii:

  • Dna. Vasilica Mitrea(antologie jurnalistică)-Diplomă de Merit

Evocări literare:

  • Dra. Alexandra Flora Munteanu-Diplomă de Excelență

Monografii:

  • Dna Cornelia Cărpuș-Diplomă de Excelență

POEZIE:

  • Dna Garofița Jianu- Marele Premiu
  • Dl. Floarin Chelan -Premiul special al juriului
    -Dna Georgeta Olteanu(poezie-bilingvă)- Marele premiu
    -Gheorghe Stroia- Marele Premiu
  • Dna Maria Ciobotariu- Premiul „Romantica”

LITERATURĂ PENTRU COPII
Poezie:

  • Dna Valeria Tamaș-Marele Premiu
  • Dna Titina Nica Țene- Diplomă de Excelență
    Povești:
  • Dra Cristina Beatrice Preda- Marele Premiu
    Povești în rime:
  • Dna Aurora Luchian-Marele premiu

HAIKU:

  • Dna Andana Călinescu(haiku-ediție-trilingvă)- Marele Premiu
  • Dna. Arșaluis Sarchisian Gurău- Premiul Special „MATSUO BASHO”
  • Dna. Aura Văceanu-Premiul „Sakura”
    „Cele patru anotimpuri”(antologie-bilingvă)- Marele Premiu
  • „Hoinari prin lume-Fotohaiku( ”antologie- bilingvă)-Marele Premiu

ARTĂ:

  • Dra Enya Pete(grafică ukyio)- Marele Premiu
  • Dna Mirela Pete(ilustrații-carte) Marele Premiu
  • Dna Florentina Neicu- Diplomă de Excelență

REVISTE DE CULTURĂ:

  • Revista „MIRAJUL OLTULUI”- Marele Premiu
  • Revista „DOBROGEA CULTURALĂ”-Diplomă de Excelență

LUCRĂRI DE CERCETARE ȘI DOCUMENTARE:

  • Senior Iulius Predușel- Premiul de Excelență
  • „Reviste dobrogene ale României mari”(colectiv de autori)-Diplomă de Merit

PREMII ACORDATE PENTRU ACTIVITĂȚI DESFĂȘURATĂ PE MAI MULTE PLANURI:

  • Senior Al. Florin Țene- Premiul de Excelență
  • Senior Mihai Leonte- Premiul de Excelență
  • Senior Aurel Lăzăroiu- Cavaler al Ordinului Florii de cireș
  • Dna Maria Vaida- Marele Premiu

PREMII ACORDATE POSTUM:

  • Senior Mircea Motrici-Cavaler al Ordinului Crizantema de Aur (cartea „Visul sărută Japonia”)
  • Dna Ivonne Rossignon- Marele Premiu(poezie)

HORS CONCOURS:

  • Dna Cristina Cărbune (Inoguchi)- Premiul de Excelență(Promotor cultural în Japonia);
  • Dna Teodora Manole- Premiul Special „Our Lady of Akita”(donație cărți pentru românii din diaspora și prieten al Japoniei);

A consemnat,
Floarea Cărbune