Meciul dintre Ripensia Timişoara şi Universitatea Cluj, programat luni 23 noiembrie, de la ora 16:30, pe Cluj Arena, în etapa a 13-a a Ligii a II-a de fotbal, a fost amânat din cauza mai multor cazuri pozitive la COVID-19 în echipa bănăţeană, a anunţat clubul de pe Bega.

”Având în vedere situaţia epidemiologică de la echipa noastră, partida de luni, 23 noiembrie, ora 16:30, programată în deplasare, în etapa a 13-a a Ligii 2, la Universitatea Cluj, a fost amânată. Clubul nostru va reveni în perioada următoare cu noi detalii, imediat ce vom avea informaţii actualizate”.

Ripensia înregistra pe 14 noiembrie nu mai puţin de 19 cazuri pozitive doar în rândul jucătorilor. Meciul dintre Ripensia UVT şi CS Mioveni, din cadrul etapei a 12-a din Liga II-a de fotbal, a fost amânat şi el.

Farul Constanţa a anunţat că ”în urma testării periodice pentru COVID-19, 3 dintre componenţii lotului şi staff-ului echipei au fost depistaţi pozitiv”. Clubul nostru a luat toate măsurile necesare conform protocolului sanitar în vigoare şi a informat DSP Constanţa şi FRF despre situaţie.

După efectuarea anchetei epidemiologice, DSP Constanţa a acordat avizul pentru disputarea partidei dintre FC Farul Constanţa şi CSM Reşiţa, din cadrul etapei a 13-a a Ligii a II-a, conform programării iniţiale, sâmbătă, de la ora 11:00

De la 12 iunie, când au fost reluate meciurile de fotbal, au fost confirmate mai multe cazuri de infectare cu COVID-19 la jucători şi angajaţi ai unor cluburi din Liga I (FC Dinamo, FC Botoşani, CFR Cluj, Universitatea Craiova, Politehnica Iaşi, Astra Giurgiu, FCSB, FC Argeş, UTA, Chindia Târgovişte, FC Viitorul Constanţa, FCSB, FC Hermannstadt, FC Voluntari, Academica Clinceni, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe) şi Liga a II-a (Concordia Chiajna, Petrolul Ploieşti, ASU Poli Timişoara, Turris Oltul Turnu Măgurele, FC U Craiova 1948, Pandurii Târgu Jiu, FC Farul Constanţa, CSM Reşiţa, FK Csikszereda, FC Rapid, Ripensia Timişoara, Gloria Buzău, ”U” Cluj, ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Unirea Slobozia).

În rândul arbitrilor, în lotul pentru primele două eşaloane, au fost depistate până acum zece cazuri, persoanele în cauză fiind oprite de la delegări de Federaţia Română de Fotbal.

În cadrul echipei naţionale de tineret a României, care a participat la partidele cu Ucraina şi Malta din preliminariile Campionatului European Under 21 de anul viitor, au fost depistaţi pozitiv la COVID-19 nouă fotbalişti plus un membru al staff-ului tehnic.

NapocaNews