”U” Cluj n-a avut probleme în meciul cu modesta FC Brașov, la revenirea pe Cluj Arena, a obținut o victorie la limită, cu 1-0, prin reușita lui Florian Haită din repriza a doua, și revine pe locul 2 în clasament. Oaspeții au încasat al șaselea eșec consecutiv și se prăbușesc în clasament, după acest meci neputând să se bazeze cel puțin două partide pe antrenorul principal Andrei Șanta și pe portarul Daniel Mutu, eliminați cu cartonaș roșu.

În minutele de final, FC Brașov trebuia să primească un penalty, însă centralul Marius Omuţ n-a vrut să-i pună în încurcătură pe clujeni.

”U” Cluj se menține la șase puncte în spatele liderului Petrolul, FC Brașov e pe locul 16. Cu 30 de puncte, ”U” Cluj revine pe locul 2 cu acest succes, cel puțin până mâine, când poate fi devansată la golaveraj de Concordia, dacă învinge Astra la o diferență de cel puțin două goluri. Petrolul e în fața clujenilor cu șase puncte.