U-BT Cluj-Napoca a obţinut a doua sa victorie în Grupa A a competiţiei masculine de baschet EuroCup, 91-86 (21-21, 28-30, 24-17, 18-18) cu echipa italiană Germani Brescia, miercuri seara, în BTarena din Cluj-Napoca.

Campioana României, care venea după două înfrângeri consecutive, a reuşit să se impune după o evoluţie foarte bună în sfertul al treilea.

Cu patru minute înainte de final, oaspeţii conduceau cu 83-82, dar ardelenii au reuşit să aibă un final bun şi să câştige.

De la ”U” s-au remarcat Karel Guzman (15 puncte, 5 recuperări), Leonardo Meindl (15 p, 6 rec), Patrick Richard (13 p, 8 pase decisive), Emanuel Căţe (13 p, 9 rec, 3 pd), Nemanja Gordic (13 p, 4 pd), Andrija Stipanovic (13 p, 3 pd).

Cei mai buni de la oaspeţi au fost Kenny Gabriel (14 p, 6 rec), Amedeo Della Valle (16 p, 5 pd), John Petrucelli (15 p, 4 pd), David Cournooh (14 p, 6 rec, 4 pd).

În alt meci jucat miercuri în grupă, Joventut Badalona a dispus în deplasare de ratiopharm Ulm cu 68-54.

Marţi, Mincidelice JL Bourg en Bresse a pierdut acasă cu Frutti Extra Bursaspor, scor 80-89, Umana Reyer Venezia a trecut de 7Bet-Lietkabelis Panevezys cu 74-71, iar Prometei Slobojanske a învins-o în deplasare pe Cedevita Olimpija Ljubljana cu 94-89.

”U” va juca următorul meci în deplasare cu turcii de la Frutti Extra Bursaspor, pe 30 noiembrie.

Clasament
1. Joventut Badalona 4 victorii-1 înfrângere
2. Mincidelice JL Bourg en Bresse 4-1
3. Frutti Extra Bursaspor 3-2
4. Umana Reyer Venezia 3-2
5. Prometei Slobojanske 3-2
6. Germani Brescia 2-3
7. U-BT Cluj-Napoca 2-3
8, ratiopharm Ulm 2-3
9. 7Bet-Lietkabelis Panevezys 2-3
10. Cedevita Olimpija Ljubljana 0-5