Distribuie articolul

Marius Marian Șolea, cunoscut scriitor și consilier în cadrul Secretariatului de Stat pentru Culte, acuză că a fost pus la cale un atentat împotriva a doi preoți care urmau să depună mărturie în principal față de activitățile homosexuale ale Episcopului Sofronie Drincec de Oradea, denunțuri care urmau să ajungă la ședința Sfântului Sinod care se desfășoară la Patriarhie. Explozia mașinii din care tocmai coborâseră cei implicați a avut loc în această seară în zona localității Ștei din județul Bihor.

Într-o postare publicată pe Facebook, Marius Marian Șolea detaliază cazul și postează imagini cu mașina făcută scrum la marginea unui drum (foto mai jos), transmite R3Media. Interesant este că mașina respectivă e a preotului Ciprian Mega, cel care l-a acuzat prima oară pe PS Sofronie de astfel de activități sexuale împotriva firii, considerate de Biserică păcate strigătoare la cer, alături de omucidere și avort dar, în mod ciudat, rămase nesacționate de Sfântul Sinod până acum.

Din informațiile noastre, pe lista celor care urmau să fie reclamați Sfântului Sinod s-ar mai fi aflat și doi apropiați ai homosexualului deja condamnat pentru viol, fostul Episcop al Hușilor, Corneliu Onilă, respectiv IPS Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos și IPS Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei .

Potrivit unor informații publice care circulă încă din 2017 despre episcopii cu apucături pidosnice, „pe lista neagră a fețelor bisericești se află și episcopul Dunării de Jos, Casian Gălățeanul alături de alți doi înalți șefi din cadrul Bisericii: Arhiepiscopul Ciprian al Buzăului și Vrancei, care a fost coleg cu Corneliu al Hușilor, și Episcopul Sofronie al Oradiei, suspectat de activități necurate la mănăstirea Izbuc”, după cum se scria în presa locală din Galați.

Conform Expresului de Dunăre, Casian era numit „desfrânat” chiar de fostul episcop al Hușilor, homosexualul demascat în urma unui scandal imens, pederastul Corneliu Onilă, care abuza copiii din internatele de seminar.

„În dosarul instrumentat de DNA sunt zeci de capturi video, fapt ce a agitat înalți prelați din BOR. Și asta pentru că, pe înregistrări, Corneliu ar povesti despre comportamentul deviant al mai multor înalți prelați care ocupă funcții importante.”

„Una dintre filmări a fost fãcută undeva între anii 2005-2007”, scrie vremeanoua.ro„În filmare, episcopul Corneliu îi spunea lui Ursac: „Măi Ursac (n.r. preotul Ursac de la Deleni-Vaslui), eu te iubesc pe tine. Eu nu sunt desfrânat cum e Casian (episcopul Galațiului), care s-a dus și a cumpărat cameră de spionaj și a filmat!”mai afirmă sursa citată.

Coincidența diabolică face că cei doi, IPS Casian și IPS Ciprian, alături de succesorul lui Corneliu Onilă la Huși, PS Ignatie, posibil ca reprezentant, să fie chiar cei care se opun reactivării Mitropoliei Tomisului în Sfântul Sinod, și aceasta într-un an cu o imensă semnificație, care nu se va mai întâlni prea curând, respectiv exact la 1700 de ani de la Sinodul de la Niceea unde a participat și mitropolitul străromân Marcus al Tomisului, an în care Sfintele Paști este sărbătorit în aceeași zi și de catolici și de ortodocși.

Conform 3RMedia, Pr. Mega venise cu mașina și cu un alt preot pentru a discuta cu cei doi, în zona localității Ștei din județul Bihor. După ce părintele Mega a lăsat mașina la marginea drumului, la câteva minute mașina a explodat.

„Firește, acolo a venit Poliția, au venit Pompierii, cred că a fost deschis deja un dosar penal. Nu știu încă dacă este pentru tentativă de omor sau doar pentru distrugere.

Au ars câteva probe, au ars și documentele pe care le avea Părintele Ciprian Mega, însă nimic iremediabil, toate erau copii, nimic unicat. Paguba constă doar într-o mașină, și un laptop, transmite Gazeta de Cluj.

„Polițiștii au fost solicitați să intervină pe D.N 76, în zona localității Păntășești, județul Bihor, unde se manifesta un incendiu la un autoturism. Din primele investigații ale polițiștilor a rezultat că, în timpul deplasării, conducătorul autoturismului ar fi simțit miros de fum și ar fi oprit autovehiculul pe partea dreaptă, ulterior manifestându-se incendiul. (…) Cauza probabilă fiind efectul termic al curentului electric, generat de un conductor electric defect ori neizolat corespunzător sau cu izolația deteriorată”, au transmis polițiștii.

NapocaNews