Distribuie articolul
Memorialul Gherla organizează sâmbătă o conferință despre Ortodoxia în Apus, susținută de preotul elvețian Capodistrias Hämmerli. Clericul este cercetător la Universitatea din Fribourg, Elveția, autor a numeroase studii de spiritualitate și de morală ortodoxă.

Evenimentul va aborda provocările mărturisirii ortodoxe în Occident, într-un context social tot mai secularizat. Printre subiectele discutate se numără: caracterizarea Ortodoxiei în funcție de spațiul cultural, pastorația în diaspora și rolul pelerinajelor.

De asemenea, preotul elvețian va vorbi despre păstrarea identității de credință în societățile occidentale, unde secularizarea a dus la o îndepărtare de valorile creștine și de Biserică.

„Vă așteptăm să-l primim împreună, să-l ascultăm și să ne sfătuim, întărindu-ne unii pe alții în Numele Mântuitorului!”, au transmis reprezentanții Memorialului Gherla.

Printre lucrările scrise de preotul Capodistrias Hämmerli se numără și Țările ortodoxe post-comuniste și secularizarea: Cazul Lautsi și fractura Europei, în care analizează impactul secularizării asupra țărilor ortodoxe est-europene de după căderea regimului comunist.

Foto credit: Memorialul Gherla