Mai multe școli de stat și private din Cluj-Napoca, inclusiv Universitatea „Babeș -Bolyai”, au primit o amenințare de atac terorist, vineri, 14 februarie 2025.
Alerta a venit printr-un e-mail trimis către 9 instituții de învățământ.
„Astăzi plănuiesc să comit unul dintre cele mai mari atacuri din istoria României. Intenționez să ucid cât mai mulți oameni posibil, voi fi înarmată cu mai multe arme de foc şi voi vizita fiecare şcoală menționată în acest e-mail. De asemenea, am înlocuit diferite lucruri în diferite locaţii din jurul şcolilor”, ar fi fost scris în e-mailul în cauză.
Universitatea „Babeș-Bolyai” (UBB), Transylvania College, Colegiul Național „George Coșbuc”, Royal School, Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” și Școala Internațională Spectrum se numără printre unitățile de învățământ vizate de mesajul de amenințare
„La data de 14 februarie a.c., Poliția municipiului Cluj-Napoca a fost sesizată de către reprezentanții unor unități școlare, situate în municipiului Cluj-Napoca, despre faptul că au primit pe adresa de e-mail a instituțiilor un mesaj de amenințare, vizând siguranța și integritatea persoanelor din acele spații.
S-au deplasat cu operativitate la toate unitățile în cauză mai multe echipaje ale poliției, fiind implicate inclusiv societățile de pază care asigură securitatea școlilor, iar până în prezent nu au fost descoperite elemente sau obiecte suspecte care ar putea pune în pericol siguranța persoanelor, situația expusă nefiind confirmată.
În cauză se desfășoară activități de către instituțiile abilitate, pentru identificarea persoanelor responsabile cu transmiterea mesajului și luarea măsurilor legale ce se impun”, a transmis IPJ Cluj, într-un comunicat.
Astfel, erau vizate 9 instituții de învățământ din Cluj-Napoca, printre care: Colegiul Național „George Coșbuc”, Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu”, Transylvania College, Royal School, Școala Internațională Spectrum și Universitatea Babeș-Bolyai.
„Am primit într-adevăr o amenințare legată de un atac.
Evident, pe lângă măsurile de securitate pe care le avem implementate în permanență pentru securitatea comunității noastre de studenți și nu numai, s-a luat imediat legătura cu reprezentanții Poliției, care ne-au asigurat că iau toate măsurile pentru a avea situația sub control și pentru a preveni orice tip de incident”, a declarat pentru monitorulcj.ro profesorul Laura Irimieș, din cadrul Direcției Comunicare și Relații Publice a Universității Babeș-Bolyai.
În urma e-mailului de amenințare teroristă, directorii instituțiilor de învățământ au sesizat Poliția.
Napocanews.ro