Distribuie articolul

Am citit lista candidaților la alegerile „pestilențiale”, cum le zice poporul, și am rămas stupefiat. Automat am spus: Altul nu aveți?

Această listă este o listă a rușinii, fiindcă nici unul dintre cei admiși să candideze nu are statura de a fi demn să conducă România timp de 5 sau 10 ani! Este vreo unul dintre cei 11 mutanți capabil să reabiliteze calitatea de președinte, compromisă de Iohannis și Băsescu?

Această listă e semnul neputinței politice, dovdește în ce criză politică se află țara, arată incapacitatea politicienilor. De la glume între repetenți politici și gramaticali, gen Gigi Becali, s-a ajuns ca acești oameni nepregătiți să decidă soarta țării! Unii au fost sau sunt lideri de partide, miniștri chiar, și s-au dovedit nuli, iar acum ce vor să demonstreze? In loc să se retragă, ei îi tot dau înainte cu cornul neputinței!

Triumfă neputința, dovadă că din această listă lipsește numele lui Călin Georgescu. Dacă el este atât de ticălos, are atâtea păcate, câte i-au pus pe cap judecătorii, trebuia lăsat pe listă și să fi fost învins la alegeri, într-o lupta democratică. Dacă există o minimă de logică, toți acuzatorii, cu Băsescu în frunte, ar trebui să recunoască faptul că Georgescu este un produs al lor, că politica dezastruoasă pe care au făcut-o ani de zile a dus la apariția unui astfel de exemplar.

Alegerile arătau dacă Georgescu este periculos sau dacă poporul îl vrea pe tăurașul Simion sau pe neînțărcata Gavrilă, o necunoscută absolută, care nu a dovedit prin nimic cine este, dar are obrăznicia să candideze la funcția cea mai înaltă în stat!  Bine că Georgescu a sfătuit-o să se retragă. Nici unul de pe listă nu ne-a dovedit că are o idee, un program, care să salveze România din această fază ingrată a compromisului major, politic și uman.

Nici unul de pe listă nu merită ales. Unii au mai fost în funcții înalte, ca Ponta, un traseist sinistru (are în spate tragedia de la Colectiv) sau Funeriu, ex ministru al educației, dar ce au făcut? Nimic notabil.  Ca un papițoi de gang, Funeriu a anuțat deja că el nu participă la alegeri ca să câștige, ci să facă „un meci frumos”! De ce nu se duce atunci pe stadion, să-și vândă țurloaiele lui Gigi Fecali sau echipei naționale, rămase în pană de înaintași? Multe „minuni” vom mai auzi până pe 4 mai! Sunt oameni care se află în treabă. Au averi și nu mai știu ce să facă cu ele, hai să tulbure apele și pe vârful scării politice.

Cu ei sau fără ei nu se va petrece nimic bun pentru România. Așa cum arată lista, România pare sacrificată din interior, mai rău decât Ucraina, care e ca un vânat din care trag toți, să smulgă hălci.

Prezența la vot va fi dezastruoasă. Va merge doar o mică parte din electorat, cei a căror calitate este pe măsura candidaților, joasă. Va ieși un președinte de rahat, compromis a priori, neconvingător, care nu va fi demn de respect pentru toți românii. După un sas, un bulibașă. Așa vom afla și noi poate câți țigani reali are România. Va fi un recensământ original, iar mutanții vor sărbători cu mititei la grătar o nouă marionetă care va continua să mențină divizarea țării. Circul va continua. Deja Becali l-a luat de beregată pe Simion, „unde-s banii mei, mă?!”, ca Pampon pe Crăcănel, numai că aceștia se vânau pe subiect de „amoarea mea”. Acum a început țigăneala.

Nicușor Dan pare favoritul, dar el avea o treabă serioasă de făcut, ca primar al Bucureștiului. Bucureștiul pe care îl păstorește el în al doilea mandat arată ca o provincie, nu o capitală de UE. E o mahala. Nicușor „bate la tobă”, dar nu a fost capabil în două mandate să termine de reparat parcul Cișmigiu, va fi capabil să conducă o țară? În jurul Pavilionului central din Cișmigiu, în loc de iarbă și flori, a pus pietriș! Și a desființat și instalațiile de irigat. A desființat grădina zoo, o carte de învățătură vie pentru elevi, a repara timp de un an un pod, a distrus patinoarul timp de doi ani. Nu a reușit să facă nimic trainic, să consolideze măcar clădirile avariate la cutremurul din ‘77. De atunci, o instituție ca UCIN e paralizată, au rămas câțiva funcționari care stau într-o mică parte a clădirii căreia i s-a pus bulina roșie. A fost total anchilozată activitatea Uniunii Cineaștilor. Cea mai frumoasă sală de cinema din centrul Capitalei, „Studio”, e moartă, nu mai funcționează de decenii întregi, a devenit casa șobolanilor. Oare ce filme văd acolo șobolanii?

Acum cică se proiectează un documentar cu noii candiadați la pestilențiale! E delir în șobolănime, fiindcă ei mizează pe Nicușor, care are vocație șobo. Acum 30 de ani, un primar a aprobat să se ridice un bloc lângă Catedrala Sf. Iosif, ceea ce nu era de admis. Dar a luat șagă și blocul s-a făcut. Se numește Plaza, precum cel de la New York, de lângă Central Park. Biserica a protestat. Următorul primar a cerut să se demoleze blocul de 19 etaje. NU s-a demolat nici până azi. E o nouă casă a șobolanilor. Și biserica are o vină. De ce nu a funcționat această construcție dacă tot există, dacă tot s-a investit în ea? De ce n-a folosit-o biserica? Ea e în picioare, se vede de pretudindeni. Cu ce a deranjat Catedrala? Nerezolvată, această problemă arată incapacitatea primarului Nicușor, care, pentru a demola acum această clădire (ce crimă barbară!), trebuie să cheltuiască din punga primăriei milioane de lei!

Șobolănimea îi aplaudă pe cei de la BEC, numit Biroul Excremențial Central, care și-a dovedit încă o dată neputința. Iată cine face politica României, o mână de fantome. E limpede ca bună ziua că România nu se află în mâna poporului, a votului liber, ci în mâna lor, a acestor necunoscuți, care sunt mult mai necunoscuți decât era Georgescu acum câteva luni. Nu spun că Georgescu e mai bun ca Enache, de pildă, dar Georgescu a dovedit că e dorit de peste 2. 200. 000 de alegători. De ce CCR și BEC îi sfidează? De ce o mână de necunoscuți dirijează soarta țării? Ei au decis cine să iasă președinte, unul dintre cei de pe listă, care nu deranjează, care nu vrea schimbare, ci continuitate, să se continue jaful, așa, ca și până acum. Cine vrea schimbare (o nouă revoluție) dintre cei 11 candidați la pestilențiale? Nimeni, nici unul. Din declarațiile lor, reiese că sunt lipsiți de caracter, de personalitate, fără pic de rușine și răspundere. NU au nimic de pierdut. Dimpotrivă, primesc de la stat contribuții de milioane de lei (anterior, la prima campanie, când a candidat și el, Ciolacu primise 66 milioane de lei!). Reprezentantul coaliției, Crin cel Fără de Gât, a stat zece ani în debara și acum a fost scos de la naftalină. O fi stat la purificare, fiindcă de numele lui sunt legate fapte de corupție, în cârdășie cu Ponta. Credeam că țara a scăpat de acești impostori și acum ei candidează la președinția țării! Ce otrepe umane! Imaginați-vă că pe peste 5 ani, Iohannis, care a compromis calitatea de președinte, va candida din nou!! Oare PSD, PNL, UDMR să nu aibă un om mai bun, mai vivace, mai potrivit? Nu are. Dovadă că Antonescu, la un moment dat, a anunțat că se retrage din cursă, apoi l-au convins să se răzgândească. O victimă a priori. Au aruncat în ring un cadavru viu, din lipsă de proiect. Această coaliție este simbolul confuziei politice, groapa de gunoi politic a țării.

Lista candidaților „pestilențiali” arată cât de adâncă este criza în care se află România de azi și de mâine și, totodată, cât de mare nevoie este de o schimbare radicală (poate o nouă revoluție), care nu trebuie să stea doar în mâna unui om, ci a poporului întreg.

O țară ca un rai încăpută pe mâna unor amatori ca Nicușor Dan (și el e cel mai bun dintre toți, fiindcă e modestia întruchipată!) nu mai e o țară, e o mortăciune. Oricum, va trebui să-și schimbe numele. Cu un asemenea diminutiv, nu poate fi luat în serios. Oamenii îl văd ca pe Bubico bătând la tobă, bum, bum. bum, ca în cântecele copilăriei sau ca în această glumă pe care o știu toți copiii:

              Profesoara: Nicușor, ieși la tablă! / Nicușor: Nu știu lecția, doamnă dragă! / – Dar de ce n-ai învățat?/ – Păi… am fost la Bal mascat. / – De Bal mascat îți arde ție, cu un doi la geografie și un patru la purtare?! Ieși afară, măi, măgare!

Dacă ar fi percuționist, l-aș numi, pentru modestia sa, al doilea Enescu al României. Nicușor, dacă va fi să fie ce vrea, va fi un președinte atipic, el pare a fi un om cuminte, cumsecade, cumpătat, dar cine știe cum e în realitate, fiindcă dracul lucrează în el, dacă nu-i mulțumit ca al doilea om în stat (primarul Capitalei), vrea să fie și președintele țării! Iată un experiment sui-generis pe spinarea și răbdarea poporului. L-am cunoscut. Mi-a adus aminte de Trump, pe care l-am cunoscut când era reporter la FoxNews și făcea o emisiune de tot hazul. Treptat însă, acest om și-a pierdut total umorul, ca să ajungă acum să facă această mizerie de nedescris: a dat poruncă să se anuleze autorizațiile de securitate pentru Hillary Clinton și Kamala Harris, contracandidatele lui la cele două mandate! Dovedește ce mic om este. Că face o politică de umilire internațională, nu e nimic, dar să te răzbuni în țara ta pe colegi politici, e peste poate. Răzbunarea este arma prostului. Micimena nu are limite. Tot ceea ce se întâmplă cu Trump este că el a distrus adevărul și a făcut OK să minți pur și simplu despre orice, minciuna devenind adevărul. Este pur și simplu nebunesc. Dar ne vom reveni”. (Robert De Niro).

Sunt curios cum va evolua pe scena politică un asemenea Fanfaron. Și el este partenerul de jug al României! La ce? La sărutat picioarele! Cum i le-a sărutat și el lui Musk. Asta trebuie să învețe să facă și Nicușor-Bate-la-Tobă, și floarea morților Crin Fără de Gât, și cine-o fi să iasă din parcare. Că lumea crește strâmb, nu-mi mai pasă, îmi pasă de țara mea, să nu se strâmbe și mai rău după cum vrea lumea. Vom fi o țară fără patrie, fiindcă tinerii vor zbura. Va fi ca în povestirea lui Mircea Eliade – „Tinerețe fără tinerețe”. Unde e lecția pe care le-o dau lor, pentru mâine, „catindații pestilențiali” de azi? O țară fără putere economică, fără industrie, fără agricultură, cu datorii de mii de miliarde de dolari, o piață de desfacere pentru produsele străine, va fi mâine și o țară fără președinte (fiindcă o marionetă, o paiață, nu poate fi considerată președinte). Se potrivește cugetarea lui Horațiu Mălăele: „Trecut de rahat am avut, prezent de rahat avem, bine cel puțin că nu avem nici un viitor”. Deși nu se mai poate face nimic, întrebarea rămâne: Altul nu aveți?

 

Grid Modorcea