Angajat din domeniul sănătății din Alaska a suferit o reacție alergică gravă la doar 10 minute după ce a primit, marți, vaccinul Pfizer anti covid, acesta fiind primul caz de efecte adverse raportate în SUA, informează Politico.
Angajata din domeniul sănătății a avut o reacție anafilactică și a fost dusă la camera de urgență, apoi transferată la unitatea de terapie intensivă, au declarat oficialii de stat din Alaska.
Pacienta nu avea antecedente de alergii privind medicamentele, au confirmat oficialii. A simțit dificultăți de respirație, ritm cardiac crescut, precum și erupții pe față și corp. I s-au administrat epinefrină și antihistaminice, dar simptomele au reapărut de mai multe ori, așa că a fost transferată la ATI, unde va rămâne pentru monitorizare.
NapocaNews
Susțineți NapocaNews.ro
Într-o lume care cenzurează site-urile de editoriale și știri alternative ca NapocaNews.ro, vă rog să ne sprijiniți financiar printr-o donație pentru informații adevărate și pe românește.
Puteți face o donație prin transfer bancar:
Fundația Culturală Sarmisegetuza - Cluj
(proprietar NapocaNews.ro)
Cont IBAN: RO85BRDE130SV27532721300
👉 Preferi să donezi rapid online?
Poți sprijini NapocaNews.ro imediat folosind PayPal:

