Universitatea Olimpia Cluj a cucerit Cupa României la fotbal feminin, după ce a învins-o pe Heniu Prundu Bârgăului cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, duminică, în finala disputată pe Arena Francisc Neuman din Arad, scrie Agerpres.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Mihaela Ciolacu, din penalty, în minutul 114, potrivit site-ului Federaţiei Române de Fotbal.

U Olimpia Cluj a câştigat trofeul pentru a şaptea oară în istorie, reuşind eventul în acest sezon, după ce anterior a cucerit al zecelea său titlu consecutiv de campioană a României.

Cristina Botojel (U Olimpia Cluj) a fost desemnată cea mai bună jucătoare a finalei, trofeul fiindu-i înmânat de selecţionerul naţionalei feminine, Cristi Dulca.

Meciul a fost arbitrat de Ana Maria Terteleac.