Campioana CFR Cluj a învins-o destul de greu pe nou-promovata FC U Craiova 1948, cu scorul de 3-2 (2-2), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din prima etapă a Ligii I de fotbal.

CFR, la al patrulea meci oficial în noul sezon (Supercupa României şi două în preliminariile Ligii Campionilor), a reuşit să înscrie două goluri în primul sfert de oră, prin Ciprian Deac (10) şi belgianul Anas Tahiri (12), la primul său meci oficial pentru ardeleni. Surprinzător, echipa antrenată de Adrian Mutu, la primul său meci în Liga I după promovare, a izbutit egalarea, în urma golurilor înscrise de argentinianul Juan Francisco Bauza (22), al cărui şut a fost deviat de Denis Ciobotariu, şi de William Baeten (33).

Echipa din Gruia, care a dominat autoritar repriza secundă, a reuşit să se impună prin golul marcat de Claudiu Petrila (75).

Gazdele puteau primi un penalty în min. 62, la un duel între Radu Negru (FCU) şi Mario Camora (CFR).

FC CFR 1907 Cluj – FC U Craiova 1948 3-2 (2-2), Stadion ”Dr. Constantin Rădulescu” – Cluj-Napoca
Au marcat: Ciprian Deac (10), Anas Tahiri (12), Claudiu Petrila (75), respectiv Juan Francisco Bauza (22), William Baeten (33).
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Mihai Marius Marica (Bistriţa); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Ioan Mironaş (Piatra Neamţ)