Petrolul a pierdut cu CFR Cluj. Echipa Petrolul Ploieşti a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-2, în faţa formaţiei CFR Cluj, în etapa a 24-a din Superligă. Deac a marcat golul victoriei clujenilor în minutul 90+3.

Clujenii şi-au anunţat intenţiile ofensive din primul minut, când Otele a trimis puţin pe lângă poartă. Scorul a fost deschis însă de ploieşteni, în minutul 23, prin Irobiso. Oaspeţii au egalat în minutul 51, când Kader Keita a şutat din afara careului, lăsându-l spectator pe Zima.

În minutul 74 Răzvan Sava a scos foarte bine la şutul pe poartă al lui Alexandru Musi, iar gazdele au pus presiune pe apărarea clujenilor însă oaspeţii au înscris golul de trei puncte în minutul 90+3 şi meciul s-a încheiat cu victoria CFR Cluj, 2-1.

Victoria clujenilor a venit însă după o fază controversată, la care ploieștenii au acuzat un fault în atac.

În clasament CFR Cluj are 42 de puncte şi ocupă locul secund în campionat, în timp ce Petrolul este pe locul 9, cu 31 de puncte.

PETROLUL: Zima – Papp, Meijers, Huja, Ţicu – Doua, Seto (Diomande 75), Jair, Grozav (Hanca 64) – Al. Musi (D. Radu 75), Irobiso (Işfan 64). ANTRENOR: Florin Pîrvu

CFR CLUJ: R. Sava – C. Manea, Boben, M. Ilie, Mamic (Mohoş 64) – Muhar, K. Keita, Tachtsidis (El Kaddouri 64), Deac – Bîrligea (Peter Michael 55), Otele (R. Filip 83). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Irobiso 36, Huja 62, Doua 84, Hanca 90+7 / Mamic 58, El Kaddouri 90

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu, Marius Mihai Marica – Irina Mîrţ

Arbitri VAR: Marcel Bîrsan – Claudiu Marcu

Observator: Irina Mîrţ.