Profesorul Adrian Papahagi, conferențiar la Facultatea de Litere a Universității „Babeș-Bolyai”, susține că Mihaela Miroiu l-a reclamat la UBB pentru discuții polemice pe Facebook, în timp ce ea era indiferentă la agresiunile sexuale prin care treceau propriile ei studente, titrează ziare.com.
Profesorul a fost reclamat la UBB de Miroiu, în urma unor dispute de pe rețelele de socializare, potrivit podul.ro.
„O singură persoană din România a încercat să-mi închidă gura pârându-mă la universitatea mea (UBB) pentru postări polemice pe Facebook. O cheamă Mihaela Miroiu și trece drept cea dintâi dintre feministele nației.
Din fericire, în universitatea mea nu domnește tirania cancel/woke/pc, iar delațiunea ridicolă a doamnei Miroiu nu a avut nicio urmare.
Pe dna Miroiu o deranja vocea unui conservator ca mine, care și râde adesea de aberațiile genderiste propagate de ea, însă nu au deranjat-o abjectele hărțuiri sexuale de sub ochii ei, la SNSPA, de care i se plângeau studentele ei.
Nu vă ascund că mă încearcă o mare satisfacție văzând cum ies la iveală ipocrizia și necinstea morală a acestei doamne”, a scris Adrian Papahagi pe Facebook.
Mihaela Miroiu, care este colega presupușilor agresori de studente de la SNPSA, Alfred Bulai, Marius Pieleanu și Ștefan Stanciugelu a șters postările de pe Facebook la care utilizatorii îi lăsaseră comentarii critice cu privire la atitudinea ei față de studente.
NapocaNews