10 octombrie 1958 – condamnarea membrilor organizației Garda Tineretului Român din Brașov. Mărturia lui Octav Bjoza

Distribuie articolul

Octav Bjoza, conducător îndelungat al Asociației Foștilor Deținuți Politic, acum retras din cauza nedreptăților la care a fost supus, a fost arestat în 25 iunie 1958, în Iași, unde era student la Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Facultatea de Geografie.

La data arestării avea domiciliul stabil în comuna Feldioara, județul Brașov. În momentul arestării, de către Securitatea Iași,  făcea parte din grupul subversiv Garda Tineretului Român din Brașov, ce avea drept scop răsturnarea pe calea violenței a orânduirii sociale existente pe atunci în România.

Sarcina sa, în cadrul grupului, era aceea de a recruta noi membri, de a răspândi manifeste și de a se perfecționa în mânuirea armelor. A fost arestat împreună cu Nicolae Vlad, Adrian Ghețu, Horia Homănă, Paul Caftangioglu, Eugen Luca, Radu Șoroagă, Valeriu Fucidjiu, Dan Alexandrescu, Mircea Panaitescu, Tiberiu Luca, Ioan Cențiu, Petru Netcu, Dan Comșia și Andone Chiscop. În momentul arestării, membrii acestui grup erau studenți, elevi și muncitori.

În timpul anchetei a fost reținut la sediile Securității din Iași, București (Uranus) și Brașov. A fost anchetat, în condiții foarte dure de violență fizică, de lt. maj. Eugen Gașparovici (Iași), cpt. Enoiu (București), lt. maj. Traian Urzică și mr. Stelian Alexandrescu (Brașov).

Octav Bjoza a fost reținut în prevenție până la data de 10 octombrie 1958. A fost judecat de Tribunalul Militar Brașov în 10 octombrie 1958 (dosar nr. 674/1958; sentință nr. 672/10 octombrie 1958), sub învinuirea de crimă de uneltire contra ordinii sociale, art. 209, pct. 1, cod penal. A fost condamnat la 15 ani muncă silnică, 10 ani degradare civică și confiscarea totală a averii. A fost deținut în penitenciarele din Codlea, Gherla, Văcărești, Jilava, Brăila, Galați, coloniile de muncă din Balta Brăilei, Strâmba, Stoienești și Salcia, Bacul 4, Periprava-Grindu, din Delta Dunării. A lucrat la Fabrica de mobilă Gherla, la ridicarea unor diguri de pământ, la recoltat stuf, în agricultură și în construcții. A fost eliberat la 23 iunie 1962.

Mărturia lui Octav Bjoza

Procesul organizației anticomuniste Garda Tineretului Român a avut loc în ziua de 10 octombrie 1958, între orele 7 și 23. În sală, asistența era formată din părinți, alte rude apropiate și invitați. În public se aflau și ofițeri de securitate îmbrăcați civil, având rolul de a trage cu urechea, spre a lua „pulsul”.

Președintele completului de judecată a anunțat că pronunțarea sentințelor se va face a doua zi. Părinții, care veniseră cu pachete conținând alimente și îmbrăcăminte pentru noi s-au întors cu ele acasă, păcăliți de securiștii care le-au spus că le vor putea da a doua zi.

Numai că a doua zi au venit alți ofițeri care pasămite nu știau nimic de promisiunea făcută. Pe de altă parte, inculpații n-au mai fost aduși la tribunal pentru pronunțarea sentinței. Aceste împrejurări au creat o stare de tensiune în rândul părinților.

După proces ne-au dus cu duba înapoi la Penitenciarul Codlea, unde ne-au introdus pe toți 15 într-o singură celulă.

Noi bănuiam ce pedepse vom primi, întrucât ne cunoșteam încadrările din Coldul Penal. Îmi amintesc că în celulă a fost multă „veselie”, toată noaptea. Unii se vedeau pentru prima oară, iar alții se revedeau după mai multe luni.

A doua zi, în 11 octombrie, după ce au citit sentințele la tribunal, în fața părinților, respectivii au venit la Codlea. Era în jurul prânzului, când ușa celulei noastre s-a deschis și au apărut grefierul Manole Lupu și procurorul militar, maior de justiție Mircea Tiron, care avea o față roșcovană de bețiv.

În timp ce grefierul dădea citire sentințelor, noi, cei din celulă, râdeam tot mai tare, formând un advărat cor. Se pare că Tiberiu Luca era cel mai vesel dintre noi.

Procurorul l-a întrebat: „Ce râzi, bă, așa? Ce te-a apucat?” „Păi cum să nu râd!?, a răspuns Luca. Dacă nu vom reuși noi să executăm în întregime aceste pedepse, poate că diferența o veți executa dumneavoastră” Cei doi au trântit ușa cu putere, au închis-o cu zăvoarele și duși au fost.

Membrii organizației Garda Tineretului Românului, condamnați de bolșevici

Nicolae Vlad, 25 ani m.s. [muncă silnică]

Horia Homănă, 20 ani m.s.
Adrian Ghețu, 20 ani m.s.
Radu Șoroagă, 20 ani m.s.
Eugen Luca, 20 ani m.s.
Paul Caftangioglu, 20 ani m.s.
Valeriu Fucidjiu, 17 ani m.s.
Dan Alexandrescu, 17 ani m.s.
Mircea Panaitescu, 17 ani m.s.
Tiberiu Luca, 15 ani m.s.
Ioan Cențiu, 15 ani m.s.
Octav Bjoza, 15 ani m.s.
Petru Netcu, 5 ani î.c. [închisoare corecțională]
Dan Comșea, 3 ani î.c.
Andone Chiscop,  3 ani î.c.

Sursa: Octav Bjoza, Victime și călăi

Florin Palas

Susțineți NapocaNews.ro

Într-o lume care cenzurează site-urile de editoriale și știri alternative ca NapocaNews.ro, vă rog să ne sprijiniți financiar printr-o donație pentru informații adevărate și pe românește.

Puteți face o donație prin transfer bancar:

Fundația Culturală Sarmisegetuza - Cluj
(proprietar NapocaNews.ro)
Cont IBAN: RO85BRDE130SV27532721300


👉 Preferi să donezi rapid online?

Poți sprijini NapocaNews.ro imediat folosind PayPal: