Steaua Bucuresti a trecut fara emotii de CFR Cluj in derbiul etapei cu nunarul 5 din Liga I, editia 2013/2014, cu scorul de 3-0, prin golurile marcate de Piovaccari, Popa si Tanase.

Steaua incepea in forta meciul din Ghencea cu CFR, cu gol in minutul 12 semnat de Piovaccari.Italianul a primit o centrare perfecta de pe flancul drept, l-a depasit lejer pe Cadu si a tras sec la coltul scurt pentru 1-0, in mai putin de un sfert de ora. Steaua de altfel a dominat o intreaga prima parte, in care clujenii au parut o echipa speriata, debusolata, fara solutii parca, in fata defensivei steliste.

De altfel, Tatarusanu nu prea a fost deranjat cu mingi, din partea atacantilor adversi. 2-0 s-a facut putin dupa prima jumatate de ora, cand Adi Popa a sutat frumos la coltul lung, din coltul careului mare, fara sperante pentru portughezul Felgueiras, din poarta CFR-ului.

Steaua a continuat sa joace spectaculos si pe final de prima parte, dar si la reluare, atunci cand, dupa mai putin de un sfert de ora, Tanase marca pentru 3-0. A fost o faza personala de mare efect a decarului din Ghencea, care a intrat in careu de pe flancul stang, a facut un dribling fin si a sutat frumos la coltul lung, pentru un scor de forfait.

Meciul nu a mai avut istoric de aici incepand, Steaua incercand sa faca doar spectacol pentru fanii sai, veniti in numar de circa 15.000, in asteptarea marii inclestari cu Legia, din Liga.