Universitatea Cluj a câştigat, marţi, primul amical din seria meciurilor de verificare programate de conducerea clubului pentru această pauză competiţională.

Elevii lui Mihai Teja s-au impus fără emoţii în faţa echipei de liga a III-a, FC Zalău, cu scorul de 4-0. La meci a asistat şi Vlad Munteanu, la prima acţiune în calitate de preşedinte al clubului universitar.

Antrenorul Universităţii a avut ocazia de a rula întregul lot de jucători în partida test cu sălăjenii. Calcan şi şi Takacs din lovitură de la 11 metri au marcat în prima repriză pentru „U”.

În repriza secundă Teja a trimis în teren o altă garnitură dar jocul a continuat să curgă în favoarea elevilor săi care şi-au majorat avantajul pe tabela de scor, prin Abrudat care a reluat în poartă ducând scorul la 3-0.

Kovacs a închis tabela după care Universitatea nu a mai forţat preferând să pună în practică o serie de “scheme” pregătite de antrenorul Teja.