U-Banca Transilvania Cluj şi CS SCM Timişoara au obţinut victorii, miercuri, în primele meciuri din sferturile de finală ale Ligii Naţionale de baschet masculin.

U-Banca Transilvania Cluj a întrecut-o pe Steaua Bucureşti cu scorul de 72-64 (19-18, 16-23, 23-14, 14-9), în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Kyndall Dykes, cu 18 puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive, Jason Washburn, 15 p, 15 rec, şi Nandor Kuti, 12 p, 3 rec, au condus-o pe ”U” la victorie. Andrei Mandache, cu 16 p, 4 rec, s-a remarcat de la Steaua.

SCM ”U” Craiova a fost învinsă acasă de CS SCM Timişoara, cu 71-69 (19-22, 20-17, 12-16, 20-14). Craiovenii au condus cu 69-67 când mai erau 98 de secunde, dar Milos Komatina şi Nikola Pesakovic au marcat coşurile victoriei echipei bănăţene. Porter Troupe a ratat o aruncare de trei puncte cu 22 de secunde înainte de final.

Nikola Pesakovic, cu 15 p, 4 pd, şi Vladan Vukosavljevic, 15 p, 9 rec, 3 pd, au fost cei mai buni de la oaspeţi. Porter Troupe, cu 17 p, 6 rec, a fost MVP-ul craiovenilor. Morris Sharaud Curry s-a remarcat cu 16 p, 4 rec, 6 pd, iar Goran Gajovic, cu 13 p, 7 rec, 5 pd.

Următoarele meciuri din aceste sferturi vor avea loc pe 26 aprilie, tot la Cluj-Napoca şi Craiova. Seriile se dispută după sistemul cel mai bun din cinci partide.