Echipa masculină de handbal Potaissa Turda s-a impus cu scorul de 32-26, în deplasare, în fața formației Steaua București, în meciul disputat în cadrul etapei a II-a din Liga Națională de handbal.

Portarul Varo a fost eroul clujenilor în partida de la Bucureşti. Graţie intervenţiilor sale, acesta a baricadat poarta, iar atacurile Stelei au devenit tot mai precipitate.

La pauză Potaissa conducea deja cu 21-12 și a revenit în teren mult mai relaxată pentru partea secundă a meciului. Dacă Varo a fost eroul Potaissei în prima parte, Claudiu Dediu s-a remarcat în repriza secundă și a adus liniștea în rândul coechipierilor săi.

Potaissa Turda rămâne astfel, neînvinsă în primele două partide din actuala ediţie de campionat, după ce în etapa inaugurală au terminat la egalitate, scor 28-28, cu Dinamo Bucureşti.